Gazeta10

Azemi: Dje pushteti pengoi krijimin e Komisionit Hetimor, sot KEK-u i dha 2 kontrata me vlerë mbi gjysmë milioni

Zyrtari i LDK-së, Visar Azemi, ka thënë se sot KEK-u ka dhënë dy kontrata përmes tenderëve të negociuar që kapin vlerën mbi gjysmë milioni euro.  Azemi thotë se kjo gjë po ndodh një ditë pasi pushteti pengoi themelimin e Komisionit hetimor për tenderët njëburimor.

Ai thotë se dy kontratat kanë të bëjnë me sigurimin e objekteve dhe transportin e punëtorëve të KEK-ut.

Azemi ka thënë se KEK-u ka nënshkruar më herët 112 kontratë një burimore që shkojnë në vlerë të 102 milionë eurove.

Në këtë reagim, zyrtari i LDK-së ka përmendur edhe intervistimin e sotëm të ambasadorit Martin Berishaj dhe ish-kryeshefin ekzekutiv të KEK-ut, Nagip Krasniqin, që po hetohet nga shteti si i dyshuar për keqpërodrime.

Reagimi i plotë:

Dje pushteti në Kuvend e pengoi themelimin e Komisionit Hetimor për tenderët njëburimor, kurse sot KEK-u i ka dhënë edhe dy kontrata që kanë vlerën  e mbi gjysmë milioni euro përmes tenderëve të negociuar. Në ndërmarrjen ku vlojnë dyshimet për keqpërdorime e korrupsion, janë dhënë këto dy kontrata që kanë të bëjnë me sigurimin e objekteve të KEK-ut dhe transportin e punëtorëve të saj.

Tenderi i parë për ruajtjen dhe sigurimin e objekteve të KEK-ut për dy muaj (prill e maj 2024),  i është dhënë kompanisë private “Rojet e Nderit”. 453 mijë euro është vlera e saj. Kjo është kontrata e 14-të që kjo kompani e merr me negocim, derisa me 13 tenderët e mëhershëm kjo kompami i ka marrë 5.6 milionë euro. Tenderi  tjetër për transportin e punëtorëve të KEK-ut, po ashtu për dy muaj e i ndarë në dy pjesë, ka vlerë 147 mijë euro.

Siç ju kemi informuar, në KEK janë nënshkruar më herët 112 kontrata njëburimore, me vlerë 102 milionë euro. Tash u bënë 114 kontrata e të tilla, kurse edhe mbi gysmë milioni euro u dhanë në mënyrë të dyshimtë.

Mos të harrojmë që sot nën dyshimet për dallavere pikërisht me energjinë elektrike, u intervistua në Prokurorinë Speciale, ambasadori i Kosovës në Kroaci, Martin Berishaj. Po flasim për funksionarin e bashkëpartiakun e Albin Kurtit, si dhe mikun e bashkëpunëtorin e ish-kryeshefit ekzekutiv të KEK-ut, Nagip Krasniqin, që po përballet gjithashtu me drejtësinë si i dyshuar për keqpërdorime e korrupsion në ndërmarrjen që udhëhoqi.

A po e shihni çfarë pushteti kemi? A po e shihni se krimi e korrupsioni këtu është zinxhiror?

NË FOKUS

valonn
Ky është i dyshuari për vrasjen e gruas në Ferizaj
gruaja
Vrasja e gruas në Pejë nga burri i saj, detajet e fundit nga rasti tragjik
vrasja-576x360-1
Vrasja në Pejë, reagojnë nga komuna: Gjyljeta punonte qe 20 vjet si asistente e stomatologut
1-55-600x360-1
Një grua sulmon dhe rrah keq një grua tjetër në Prishtinë, arrestohet brenda pak minutave
akil
“Akil Gjakova është në arrati”, avokatja e gruas së tij jep detaje për divorcin e dhunshëm
850x600_ilustrim-shiriti-i-ndalimit-policia-e-kosoves-foto-Ridvan-Slivova-3-780x439-11619711563
Zbulohet identiteti i gruas që dyshohet se u vra nga bashkëshorti në Ferizaj
IMG_5024
Aksidenti tragjik në Leposaviq, këta janë personat që mbetën të vdekur
436305588_836502955177305_7501723294438286291_n
"Pse ta mori jeten Edi qe aq shume e mbrojte dhe e dashte"-Vrasja e gruas në Pejë, reagon njëri nga familjarët