Gazeta10

Begaj takon Osmanin, shprehen të gatshëm për bashkëpunim vëllazëror tutje

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, është pritur në takim nga presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani,ku kanë falënderuar njëri-tjetrin e kanë shprehur gadishmëri për bashkëpunim tutje raporton Gazeta10.

Presidentja Osmani ka thënë se Kosova ka nevojë edhe më tej për ndihmën e Shqipërisë lidhur me forcimin e pozicionit të jashtëm të Kosovës.

 “Ne edhe më tutje kemi nevojë për mbështetjen e fuqishme të Shqipërisë sidomos për ta rritur numrin e njohjeve si dhe antërësimeve në organizatat ndërkombëtare”, ka thënë Osmani.

Osmani ka falënderuar Begajn për kontributin e tij për Kosovën gjatë luftës më 1999.

“Në emër të popullit të Kosovës z.president dua të ju falëndëroj për kontributin jashtëzakonisht të rëndësishëm që keni dhënë në etapa më të hershme kur Kosova është përballur me ditët më të rënda të saj”, ka thënë ajo.

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj ka filluar fjalën duke e falënderuar Osmanin për pritjen, të cilën e ka vlerësuar si të ngrohtë e vëllazërore.

“E dashur Vjosa, faleminderit për pritjen e ngrohtë dhe vëllazërore si dhe për bisedën që zhvilluam sot me shkëmbime idesh, pikpamjesh, mendimesh dhe vizonesh për dy vendet tona”, ka thënë ai.

Begaj gjatë fjalimit dha një porosi teksa tha se bashkë është fituar lufta por bashkë duhet ruajtur dhe paqja.

“Së bashku fituam luftën, bashkë duhet të luftojmë për ta ruajtur paqen”, ka shtuar Begaj.

Përndryshe, kjo është vizita e parë e tij si president i Shqipërisë në Kosovë. / Gazeta10

NË FOKUS

gruaja
Vrasja e gruas në Pejë nga burri i saj, detajet e fundit nga rasti tragjik
valonn
Ky është i dyshuari për vrasjen e gruas në Ferizaj
vrasja-576x360-1
Vrasja në Pejë, reagojnë nga komuna: Gjyljeta punonte qe 20 vjet si asistente e stomatologut
1-55-600x360-1
Një grua sulmon dhe rrah keq një grua tjetër në Prishtinë, arrestohet brenda pak minutave
akil
“Akil Gjakova është në arrati”, avokatja e gruas së tij jep detaje për divorcin e dhunshëm
850x600_ilustrim-shiriti-i-ndalimit-policia-e-kosoves-foto-Ridvan-Slivova-3-780x439-11619711563
Zbulohet identiteti i gruas që dyshohet se u vra nga bashkëshorti në Ferizaj
IMG_5024
Aksidenti tragjik në Leposaviq, këta janë personat që mbetën të vdekur
436305588_836502955177305_7501723294438286291_n
"Pse ta mori jeten Edi qe aq shume e mbrojte dhe e dashte"-Vrasja e gruas në Pejë, reagon njëri nga familjarët