Gazeta10

Dy gjykime, ai i Haradinajt dhe Limajt kanë konkluduar se nuk kishte politikë të UÇK-së të sulmonte civilët

Avokati i Kadri Veselit, Ben Emerson, ka kërkuar që trupi gjykues të përcaktojë përfundimin e konfliktit të armatosur.

“Është e nevojshme që trupi gjykues të përcaktojë përfundimin e konfliktit të armatosur sepse kjo ishte periudha kur ishte në fuqi ligji i luftës”, ka thënë ndër të tjera Emmerson.

Më tej ai ka përmendur rastin Limaj si një nga referencat që përdoret për përfundimin e konfliktit.

 “Në gjykimin Limaj që doli me 30 nëntor 2005, paragrafi 171, trupi gjykues ishte i bindur se në fund të majit kishte konflikt të armatosur, pra në fund të majit ishte data që kanë dhënë në çështjen Limaj”, ka thënë ai.

Më tej ai ka sqaruar dallimin mes krimeve duke thënë se akuzat për krime luftë lidhen me përfundimin e konfliktit.

“Me 12 qershor forcat e NATO-së hynë në Kosovë, me 20 qershor të gjitha forcat serbë u tërhoqën nga territori dhe nuk pati më sulme që përbëjnë apo nënkuptojnë që kishte ende konflikt të armatosur, tani sigurisht sa i takon pasojave të mëvonëshme tani cili është pozicioni ynë është që dallimi është mes krimeve të luftës dhe krimeve kundër njerëzimit sa i takon kësaj aktakuze. Akuzat për krime lufte përfundojnë kur përfundon konflikti”, ka thënë Emmerson.

“Në aktgjykimin e Haradinajt që doli më 3 prill 2008 paragrafi 100, do të lexojë pak me këtu, kishte një akuzë në aktakuzë që përmendje nga data 18 prill dhe një akuzë në aktakuzë që mbante datën disi më vonë që besoj 23 prill, kishte shumë prova sigurisht që lidheshin me situatën pas Jasharit”, ka thënë Emmerson.

Kujtojmë se Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi dhe Rexhep Selimi qe dy vite ndodhen në qendrën e paraburgimit në Hagë nën akuza për krime lufte. / Gazeta10

NË FOKUS

ssssssssssss
Prishtina Mall, mrekullia arkitektonike nga Kosova
Capture-83
Nënë e bijë në Fushë-Kosovë dyshohet se u plagosën për çështje pronësore
kurti-albin-1-1500x1000
6 kushtet e Albin Kurtit për pranimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe
csfsdcfs
Prishtina Mall, investimi më i madh privat nga paslufta në Kosovë
ddddddddddddddddddddddaaaaaaaa
Lushtaku i PDK-së: Unë e mbështes qëndrimin e Kurtit, Kosovës nuk i duhet Asociacioni
w_57794423-920x560-1
Kryeministri kroat i reagon presidentit Milanoviq: Kosova është shtet i pavarur, s’e ka aneksuar askush
327879897_515184650744611_8125306403054678261_n
Ahmeti: Albin Kurti nuk e pranon “Zajednicën”, pikë
324383982_1231481120778257_7716010291127426959_n
Prishtina Mall, mrekullia arkitektonike dhe ekonomike nga Kosova