Gazeta10

Çeku viziton Manifesta Biennial në Prishtinë

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sporit, Hajrulla Çeku,ka vizituar Manifesta Biennial që po mbahet në Prishtinë, raporton Gazeta10.

Çeku ka vizituar veprën veprën “frosted pocket” apo “xhepi i ngrirë” nga Sislej Xhafa.

Këtë lajm e ka bërë të ditur Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit.

Këtu keni njoftimin e plotë:

“Ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku, vizitoi veprën “frosted pocket” apo “xhepi i ngrirë” nga Sislej Xhafa, pjesë e bienales Manifesta 14 në Prishtinë

I vendosur në Memoralin e Martirëve të Luftës së Dytë Botërore, Sislej Xhafa na shfaq një intervenim sa simbolik për strukturën sociale e historike, aq edhe real si mjet i fuqishëm për të hapur diskutimin mbi lëvizjet shoqërore dhe përjetimin e hapësirës.

Sislej Xhafa, një nga pionierët e artit bashkëkohor në Kosovë, është artist që ka ekspozuar veprat e tij në shumë galeri të mëdha në shumë vende të botës që nga vitet ’90”, thuhet në njoftimin e tyre në Facebook. / Gazeta10

NË FOKUS

Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
Shala- Kerstiqi
Përplasen Kërstiqi dhe Shala- “Kurrë mos e harro që jam serb e që e pranoj realitetin e Kosovës”
336524107_3440503419558543_7262121772771312521_n
Reagon Halil Kastrati: Djali im është mirë e shëndoshë
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
335745736_770412834416604_1430752914861605177_n
Dialogu apo Big Brother, qytetarët befasojnë në sondazhin e Emisionit të Mëngjesit (VIDEO)
336267086_595735819249913_2802709335561007739_n
Emocionuese, shqiptari nga Kosova - pilot i Forcave Ajrore Amerikane (Video)