Gazeta10

Çelaj: Hyrja e rusëve dukej e koordinuar me NATO-n, kishim dyshime që marrëveshja s’ishte e sinqertë

Sot janë bërë 25 vjet nga çlirimi i Kosovës nga Serbia.

Për këtë temë është diskutuar në emisionin ‘Politiko me Kushtrim Sadikun’ në Kanal10.

Ish-luftëtari i UÇK-së, Lirak Çelaj thotë se pas fillimit të bombardimeve të NATO-s kishin pritur që kapitullimi i Serbisë të ndodhte më shpejt.

Ai tregon se pak ditë para se të nënshkruhej marrëveshja e kishin kuptuar se Serbia me në fund ishte dorëzuar, raporton gazeta10.

“Prandaj edhe ishte marrë vendimi që të futshim në Prishtinë, pasi kishim drojë dhe informata që gjatë tërheqjes forcat serbe mund të qëllojnë dhe të vrasin civil. Qëllimi ynë ishte i mirë pasi nuk e kishim qëllim qe të sulmojmë, por të qëllojmë për çdo rast”, ka thënë Çelaj.

Ai ka folur edhe për hyrjen e trupave të NATO-s në Kosovë, duke u ndal të hyrja e trupave ruse në Prishtinë.

“Hyrja e rusëve dukej e koordinuar me NATO-n, kishim dyshime që marrëveshja s’ishte e sinqertë”, ka thënë Çelaj. /Gazeta10/

Deklaratën e tij e gjeni me poshtë:

NË FOKUS

Përplasen ‘keq’ Ahmet-Geci: A je i bindur që ti ka vra shokët Hashim Thaçi?
Përplasen ‘keq’ Ahmeti-Geci: A je i bindur që ti ka vra shokët Hashim Thaçi?
Screenshot_15-1
Gani Germia jep deklaratën e fortë për ish menaxherin: Ai nuk është burrë hiq, ka 24 orë kohë për me e prish kontratën
LAJMI-I-FUNDIT
Aksident i rëndë, BMW ndahet në gjysmë (Pamje)
xhamia-600x330-1
E rëndë: Vdes në moshën 36 vjeçare hoxha Ekrem Kodraliu
ndii
NDI mohon se sondazhi për rënditjen e partive politike i publikuar sot në disa media është i tyre
hjg
“E çova në fushë dhe e vrava”, rrëfimi në polici i dajës që i mori jetën mbesës 11-vjeçare
arbeni
Arben Ahmeti dhe Gani Geci sqarohen pas degradimit në debat- deklaratat e plota të tyre
111
Ish menaxheri pengon rikthimin e Taynës, ia “bllokon” këngën e re në YouTube