Gazeta10

Daçiq sulmon kryediplomaten shqiptare: Po e nxit Kurtin në vend të ftesës për paqe

Ministrja e Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Olta Xhaka, ka deklaruar mbrëmë se po e përkrah regjimin kriminal të Albin Kurtit dhe se po sulmon brutalisht Serbinë me armë zjarri, tha shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiq, transmeton Gazeta10.

“Ajo asnjë fjalë nuk i ka kujtuar Kurtit se ka obligim ndërkombëtar të zbatojë Marrëveshjen e Brukselit, Rezolutën 1244 dhe të gjitha dokumentet tjera relevante, detyrimin për formimin e Unionit të Komunave Serbe, për të mos dërguar njësitet të armatosur shqiptare në veri dhe jo të arrestojnë serbët vetëm se janë serbë”, ka thënë Daçiq për Tanjug.

Siç theksoi ai, barrikadat janë një rezistencë politike paqësore kundër terrorit ndaj popullit serb të kryer nga Albin Kurti.

“Në vend që ta paralajmërojë që të mos kërcënojë paqen dhe stabilitetin në rajon, ministrja shqiptare ende po e inkurajon atë për provokime të mëtejshme”. Prandaj ajo dhe gjithë bashkësia ndërkombëtare mbajnë një përgjegjësi të madhe për gjithçka që po ndodh dhe mund të ndodhë në Kosovë. “Serbia do të bëjë gjithçka për paqen, e udhëhequr nga presidenti i Republikës, Aleksandar Vuçiq, por gjithashtu do të bëjë gjithçka për të mbrojtur popullin serb nga terrori dhe masakrat”, tha Daçiq.

Džačka tha më parë se Shqipëria qëndron në krah të Kosovës dhe u bëri thirrje autoriteteve serbe që “të mos justifikojnë as barrikadat dhe as grupet kriminale që refuzojnë t’i heqin ato”./Gazeta10

NË FOKUS

IMG_9162
Ky është 61-vjeçari që u gjet i vdekur në një motel në Ferizaj (Foto)
policia-naten-1-600x347-1
Rast tragjik në autostradën ‘Arbën Xhaferi’: Kjo është e reja që u gjet pa shenja jete
ermal
“Po lajmëroj largimin tim…”, Ermal Fejzullahu habit me postimn e fundit
IMG_9159
Gjendet në Hamburg nga policia gjermane vajza e mërgimtarit kosovar
ajazi
Dy muaj pasi humbi fëmijën, ndërron jetë drejtoresha e Dhomës Ekonomike të gruas
Screenshot 2024-02-15 231958
Të shtënat tek ‘Bregu i Diellit’- Zbulohen se kush janë dy personat që u plagosën dhe të dyshuarit e arrestuar për këtë plagosje
reagimi-Behluli
Burri i Shkurte Fejzës i reagon ashpër Shefqet Krasniqit, e quan atë psikopat
visarii
I dyshuar për vrasjen qe tronditi Norvegjinë - Kush është Visar Avdyli qe u arrestua nga policia e Kosovës?