Gazeta10

“Demokracia është luks i shtetit”, Spahiu: Bën edhe pa të

Gjatë një përplasje, me opinionistin Halil Matoshi për situatën e krijuar në veri, njohësi i çështjeve politike, Nexhmedin Spahiu në “POLITIKO”, dha një vlerësim lidhur me sistemin politik demokratik, duke thënë se kjo është lluks për shtetin dhe bën edhe pa të.

“Demokracia është luks i shtetit. Bon edhe pa të. Me bazën e interesit strategjik të perëndimit, se për humanitet kishin intervenu në Ruandë ku janë vrarë 900 mijë vetë, por atje s’kanë intervenuar, kanë intervenu në Kosovë.”, tha Spahiu gjatë debatit.

Për këtë e kundërshtoi, Matoshi i cili e pyeste çuditshëm Spahiun se ‘’a po mendon që bën pa demokraci?’’, transmeton Gazeta10.

Qysh bre Nexh ti po mendon që demokracia vendoset me polici a? Spahiu ti po mendon që demokracia me një zonë vendoset me polici? Po bojka edhe pa demokraci a? Në çfarë baze e ka fituar Kosova shtetësinë, me çfarë kritere? Shih ti. Krahasim banal, me krahasu Kosovën në zemër të Evropës me Ruandën.” , tha ai gjatë debatit./Gazeta10

NË FOKUS

IMG_1587
Kurti dhe Sveçla non grata – Sanksionet amerikane, Euronews Albania siguron dokumentin e SHBA-ve
Aksident
Pamje nga momenti i aksidentit të rëndë ku humbi jetën i riu në Skenderaj (VIDEO)
96121685371735-1
Lista Serbe i ka dy kushte për pjesëmarrje në zgjedhjet e ardhshme në veri
albin-kurti-1880x1254-1
Kurti thyen heshtjen, tregon mbështetjen e kujt e ka për ndërhyrjen në veri
351010595_641934294108306_3806447069936236755_n
LAJMI I FUNDIT: Shpërthim i fuqishëm në veri të Mitrovicës
behtiri e matoshi
‘’Mshele atë qene*’’- Eskalon debati mes Bahtirit e Matoshit: Çfarë gjaku ki ti, kallxom?
vvvv
"Mua s'më intereson Serbia, jam kosovar sikur ju" - Kërstiq me tone të ashpëra ndaj Mujës
kushtrimi
Sadiku për deklaratat e Escobarit: Nëse Kurti s’vepron, pritet gjithçka - përfshirë edhe rrëzimin e tij