Gazeta10

“Demokracia është luks i shtetit”, Spahiu: Bën edhe pa të

Gjatë një përplasje, me opinionistin Halil Matoshi për situatën e krijuar në veri, njohësi i çështjeve politike, Nexhmedin Spahiu në “POLITIKO”, dha një vlerësim lidhur me sistemin politik demokratik, duke thënë se kjo është lluks për shtetin dhe bën edhe pa të.

“Demokracia është luks i shtetit. Bon edhe pa të. Me bazën e interesit strategjik të perëndimit, se për humanitet kishin intervenu në Ruandë ku janë vrarë 900 mijë vetë, por atje s’kanë intervenuar, kanë intervenu në Kosovë.”, tha Spahiu gjatë debatit.

Për këtë e kundërshtoi, Matoshi i cili e pyeste çuditshëm Spahiun se ‘’a po mendon që bën pa demokraci?’’, transmeton Gazeta10.

Qysh bre Nexh ti po mendon që demokracia vendoset me polici a? Spahiu ti po mendon që demokracia me një zonë vendoset me polici? Po bojka edhe pa demokraci a? Në çfarë baze e ka fituar Kosova shtetësinë, me çfarë kritere? Shih ti. Krahasim banal, me krahasu Kosovën në zemër të Evropës me Ruandën.” , tha ai gjatë debatit./Gazeta10

NË FOKUS

askk
Ky është numri i banorëve për secilën komunë të Kosovës
riu
Në lulen e rinisë/ I riu 24 vjeç u vra pas debatit për muzikën e lartë
vdess
Vdes aktori i njohur në moshën 46 vjeçare, dyshohet se shkaktar ishte nxehtësia
drita
Vdes aktorja e humorit Drita Duraku
faton
“Më është bërë zullum”- Faton Hajrizi shfaqet me një video, tregon arsyen e arratisjes nga burgu i Smrekonicës
faton
Faton Hajrizi lajmërohet sërish nga arratia, Sveçlës ia shan mbiemrin dhe i vë bast: Kurrë nuk mundesh me më kapë
ylli
Zbulohet vajza misterioze në krah të Ylli Limanit
vd
Vdes e reja nga Prishtina, vuante nga një sëmundje e rëndë