Gazeta10

Der Standard: Shefi i EULEX-it, i shtyrë nga lidhja personale, i dha donacione ish deputetes së LDK-së

Der Standard – gazetë austriake më 14 gusht të këtij viti ka publikuar një artikull rreth disa dyshimeve se kreu i EULEX-it, Lars Gunar – Wingermark, e ka ndihmuar Komitetin Paralimpik në Kosovë, për shkak të raporit të tij privat me drejtuesen e këtij komiteti. 

Gazeta austriake drejtueses së komitetit i është referuar vetëm si Zonja E, e që drejtuese e tij është ish-deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Njomza Emini. 

“Thashethemet po qarkullojnë prej javësh në kryeqytetin e Kosovës. Dyshimi: Kreu i EULEX-it, suedezi, Lars Gunnar Wigermark, i ka dhënë mbështetje Komitetit Paralimpik të Kosovës pjesërisht për shkak të raportit privat me kryesuesen e Komitetit Paralimpik Znj. E. Në mënyrë specifike bëhet fjalë për donacione, por edhe për evente”, thuhet ndër të tjera në artikullin e gazetës. 

Tutje, gazeta shkruan se Misioni i EULEX-it, nuk është përgjigjur në pyetjet e tyre se Wigermark ka raporte private me drejtuesen e këtij komiteti. 

Der Standard thekson se në dhjetor të 2021, EULEX i ka dhuruar pajisje teknologjike dhe mobilie nga sotku tepricë për Komitetin Paralimpik.

Artikullin e plotë të gazetës mund ta lexoni në këtë link./Gazeta10

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
auto_termet1575464846
Turqia goditet sërish nga tërmeti
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë