Gazeta10

Dita e Rinisë, BE ka investuar mbi 85 milionë euro në Kosovë

Shefi i zyrës së BE-së në Kosovë, Ambasadori Tomáš Szunyog, me një postim në rrjetin social Twitter duke uruar Ditën Ndërkombëtare të Rinisë, ka shkruar se që nga viti 2007 deri në vitin 2022, Bashkimi Europian ka mbështetur dhe ndihmuar arsimimin në Kosovë me mbi 85 milionë euro të investuara, raporton Gazeta 10.

“Në Ditë Ndërkombëtare të Rinisë, dua të theksoj se arsimi është çelësi i zhvillimit!
Kjo është arsyeja pse BE vazhdon të investojë në edukimin e të rinjve në Kosovë
Nga viti 2007 deri në 2022, #BE ka investuar më shumë se 85 milionë euro në përmirësimin e cilësisë së arsimit fillor, të mesëm dhe të lartë në Kosovë.”, ka thënë ai.

Ambasadori gjithashtu ka theksuar se vetëm programi i ErasmusPlus që nga viti 2014 deri në 2021, ka investuar mbi 12.5 milionë euro.

“Përveç kësaj, nga viti 2014 deri në vitin 2021, programi @EUErasmusPlus ka investuar më shumë se 12.5 milionë euro në arsimimin e të rinjve dhe stafit akademik nga #Kosova, ku 3880 prej tyre janë shpërngulur në Evropë, ndërsa 2074 kanë ardhur për të studiuar dhe punuar në Kosovë.”, ka shkruar Szunyog në llogarinë e tij në Twitter. / Gazeta 10

NË FOKUS

Screen Shot 2023-09-24 at 11.03
Ekskluzive: 30 sulmues të armatosur ndodhen në afërsi të Manastrit të Banjskës, janë të rrethuar nga Policia
384307148_759309882552137_8027141832280038016_n
“Çfarë të ju themi fëmijëve të Afrim Bunjakut sot?”– Haradinaj mesazh Qeverisë: Respektone uniformën
Screenshot 2023-09-24 132428
“Mos të na i përdorë uniformat tona në veri” - Familja e policit të vrarë thirrje Kurtit
Spahiu 01
"Ligj i budallëm" – Spahiu: Çmenduri me u shkatërru krejt ky armatim, Ibishi i përgjigjet
383072193_259112830440585_2639986133695545815_n
“Të tmerruar e të vjedhur” – Pelegrinët rrëfejnë sjelljen e terroristëve serbë në Manastir
Nexhi Ahmeti
Sulmoi rëndë mediat, Ahmeti i kundërpërgjigjet Nexhmedin Spahiut: Çmenduri, ke humbur arsyen
382420088_173221512426021_4282565184366915677_n-1-1
Pamje+18:Del pamja e njërit prej sulmuesve të vrarë në veri
IMG_2838
Po flasin rusisht: Del audioinqizimi brenda manastirit në veri