Gazeta10

Dodik: Asociacioni në Kosovë do të bëhet një ditë Republika Srpska

Presidenti i entitetit të Republikës Srpska, Milorad Dodik, tha se presidenti serb, Aleksandër Vuçiq arriti ta kthejë çështjen e Kosovës nga një pozicion humbës në agjendë dhe në fokus të interesit.

Presidenti i entitetit të Republikës Srpska, Milorad Dodik, ka treguar qëllimin e vërtetë të Serbisë lidhur me formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, duke thënë se “Asociacioni një ditë do të jetë Republika Srpska”, shkruan klix.ba, transmeton Gazeta10.

“Ajo që duhet pasur parasysh është se duhet të shikojmë pasojat që mund të dëgjojmë për Kosovën, që është se do të ndërpritet rruga evropiane, se do të ndalen investimet, do të futen përsëri vizat. Këto janë pasoja të rënda”, tha Dodik.

Kur bëhet fjalë për Asociacionin, Dodik theksoi se “është mirë që po flitet për Republikën Srpska”, megjithatë, thotë ai, shqiptarët shpesh thonë se nuk e duan Republikën Srpska në territorin e Kosovës.

“Është shumë mirë që thonë kështu, një ditë do të jetë Republika Srpska. E kam fjalën në kuptimin e saj thelbësor. Epo, do të quhet Bashkimi i Komunave Serbe, do të ketë funksione ekzekutive të qeverisë siç ka RS. Marrëdhëniet speciale me Serbinë siç ka RS. Ky është problem për ta dhe kjo është e gjithë historia”, përfundon Dodik.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë mbrëmë se në takimin me pesëshen ndërkombëtare i është thënë se Serbia duhet ta pranojë propozimin e tyre për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën, sepse në të kundërtën do të përballet me ndërprerjen e integrimeve evropiane. procesi, ndalimi dhe tërheqja e investimeve dhe të gjitha masat gjithëpërfshirëse që do të shkaktojnë dëme të mëdha për vendin./Gazeta10

NË FOKUS

ssssssssssss
Prishtina Mall, mrekullia arkitektonike nga Kosova
Capture-83
Nënë e bijë në Fushë-Kosovë dyshohet se u plagosën për çështje pronësore
kurti-albin-1-1500x1000
6 kushtet e Albin Kurtit për pranimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe
csfsdcfs
Prishtina Mall, investimi më i madh privat nga paslufta në Kosovë
ddddddddddddddddddddddaaaaaaaa
Lushtaku i PDK-së: Unë e mbështes qëndrimin e Kurtit, Kosovës nuk i duhet Asociacioni
w_57794423-920x560-1
Kryeministri kroat i reagon presidentit Milanoviq: Kosova është shtet i pavarur, s’e ka aneksuar askush
327879897_515184650744611_8125306403054678261_n
Ahmeti: Albin Kurti nuk e pranon “Zajednicën”, pikë
324383982_1231481120778257_7716010291127426959_n
Prishtina Mall, mrekullia arkitektonike dhe ekonomike nga Kosova