Gazeta10

‘Dy llojet e spiunëve’ – Kajtazi tregon dallimin mes spiunit rezident dhe atij individual

Eksperti i sigurisë, Fadil Kajtazi në emisionin ‘Politiko’ në Kanal10 ka folur rreth informatave që mund të kenë bartur dy kosovarët e arrestuar sot nën dyshimin për spiunazh.

Sipas tij, dhënia e informatave mund të jetë dhënë varësisht nga pozicioni që kanë bartur këta dy persona, raporton gazeta10.

“Varët prej pozicionit që kanë pasur ata. Serbët në teren në Kosovë kë dy llojë të spiunëve, spiunët rezident që mbajnë disa spiunë në kontroll dhe spiuni që është individual. Tash këta cilit nivel i takojnë këtë nuk e di nëse kanë qenë spiunë rezident apo spiun individual”, ka thënë Kajtazi.

Spiunët rezidenti sipas tij, mund të jenë nëpër gjykata, nëpër parti politike dhe në institucione.

“Pastaj sipas urdhrit të patronit ata marrin informata për të cilat janë ngarkuar”, ka thënë Kajtazi. /Gazeta10/

NË FOKUS

image-78
Ndahet nga jeta gazetari dhe aktori kosovar
LAJMI-I-FUNDIT
Pamje shokuese teksa një burrë e rrah brutalisht një grua në Prizren
mirlind
Federata e Maqedonisë së Veriut reagon ndaj Mirlind Dakut: Kërko falje publike
cikloni
Cikloni në Itali, stuhitë afrohen në Ballkan dhe pastaj edhe në Kosovë
mjek-730x440-1-600x360-1
Vdes mjeku i njohur
komisiojii
​“Në villën e Radojiçiqit keni pi raki”/ “O zemlak, shefin ta kanë gjete në kipek me BIA-në” – Eskalon debati në Komision
5756utyty-1
E bëri shqiponjën para serbëve, UEFA e përjashton gazetarin kosovar
bes
Mes spekulimeve për ndarje, Bes Kallaku bën postimin që emocionoi të gjithë