Gazeta10

Federata e Spanjës kundër Barcelonës në aferën e korrupsionit

Federata e Futbollit të Spanjës i është bashkuar listës së gjatë të atyre që mund të marrin veprime ligjore kundër Barcelonës në çështjen e korrupsionit.

Prokurorët javën e kaluar akuzuan Barcelonën për përfshirje në korrupsion dhe falsifikim të dokumentacionit që kishte të bënte me pagesën e miliona eurove për më shumë se një dekadë për një kompani që i takonte ish-zëvendëspresidentit të komitetit të gjyqtarëve spanjoll.

Këto akuza kanë nisur të hetohen dhe prokurorët e specializuar kundër korrupsionit po merren me çështje.

Palët e tjera kundër klubit janë Qeveria e Spanjës, liga e Spanjës, Real Madridi dhe shumë klube të tjera.

Federata spanjolle ka thënë të enjten se ka dërguar një raport në UEFA për ta njoftuar rreth rastit të Barcelonës. Federata ka thënë se ka dhënë kontributin tek autoritetet, ndërsa ka shtuar se ka nisur hetimet e veta.

Federata po ashtu ka bërë thirrje për “qetësi’ në botën e futbollit për “të ndihmuar në uljen e tensioneve” që i kanë përfshirë gjyqtarët në Spanjë.

“Kjo nuk është e dobishme për futbollin”, ka thënë federata spanjolle. “Drejtësia kërkon kohë dhe veprimet e supozuara të paligjshme duhet të vërtetohen”, është thënë tutje në deklaratë.

Pagesat e Barcelonës janë bërë publike muajin e kaluar. Klubi ka mohuar se ka bërë diçka gabim apo ka konflikt interesi, duke thënë se ka bërë pagesa për raporte teknike për gjyqtarë, por asnjëherë për të tentuar të ndikojë në vendimet e tyre në ndeshje.

Presidenti i klubit, Joan Laporta, ka thënë se Barcelona ka qenë “viktimë e një fushate për ta dëmtuar ndershmërinë e saj”.

Nga dokumentet të cilat i ka parë edhe mediumi “Associated Press”, prokurorët kanë thënë se pagesat e klubit kapin shifrën e 7.3 milionë eurove, prej vitit 2001 deri në vitin 2018.

Deri tani nuk ka asnjë provë që gjyqtarët apo rezultatet e ndeshjeve kanë qenë të ndikuara gjatë periudhës në të cilën Barcelona i kreu këto pagesa.

NË FOKUS

Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
Shala- Kerstiqi
Përplasen Kërstiqi dhe Shala- “Kurrë mos e harro që jam serb e që e pranoj realitetin e Kosovës”
336524107_3440503419558543_7262121772771312521_n
Reagon Halil Kastrati: Djali im është mirë e shëndoshë
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
335745736_770412834416604_1430752914861605177_n
Dialogu apo Big Brother, qytetarët befasojnë në sondazhin e Emisionit të Mëngjesit (VIDEO)
336267086_595735819249913_2802709335561007739_n
Emocionuese, shqiptari nga Kosova - pilot i Forcave Ajrore Amerikane (Video)