Gazeta10

“Fluturojnë” çmimet e banesave dhe ato të qirave

Raporti: Arza Kastrati / Kanal10

Çmimet e shitjes së banesave në Kosovë, por edhe çmimet e qirave janë rritur rreth 25%, rritje kjo e cila pritet të vazhdojë. Në Shoqatën e Ndërtimtareve të Kosovës dhe agjencitë e patundshmërisë thonë se rritja e çmimeve të shitjes dhe qirave të banesave ka ndodhur për shkak të inflacionit dhe rritjes së materialeve ndërtimore. Ata madje theksojnë se kjo rritje e çmimeve të materialeve ndërtimore është pothuajse 100 për qind në krahasim me vitin 2020, shkruan Kanal10.

Edhe pse çmimet e banesave dhe ato të qirave janë rritur për 25 për qind, duket se kjo rritje nuk do të jetë e fundit.

Nga agjencitë e patundshmërive dhe ndërtuesit kanë thënë se rritja e vazhdueshme e çmimeve po ndodhë si pasojë e ngritjes së çmimit për materialet ndërtimore, për 100 për qind në krahasim me vitin 2020.

Qytetarët janë shprehur të shqetësuar për rritjen e vazhdueshme të çmimeve, duke thënë se jetesa po bëhet e papërballueshme.

Vitin e fundit, vazhdimisht ka shkuar duke u rritur çmimi i banesave dhe qirave në Kosovë, për çka qytetarët vazhdimisht janë ankuar për shkak se ato janë të papërballueshme për ta.

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
riu
Në lulen e rinisë/ I riu 24 vjeç u vra pas debatit për muzikën e lartë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
faton-600x360
“Me kaq e përfundoj…” – A ishte një sinjal ‘zhdukja’ e Faton Hajrizit nga TikTok-u?