Gazeta10

Gjendje alarmante nga vërshimet, pas Mitrovicës e Skenderajt edhe Klina anulon mbajtjen e mësimit

Komuna e Klinës ka njoftuar se nesër nuk do të mbahet mësim në shkollat e kësaj komune për shkak të gjendjes së krijuar pas vërshimeve.

“Duke e parë gjendjen e krijuar si pasojë e reshjeve të vazhdueshme të shiut, ku në disa fshatra qarkullimi është vështirësuar në masë të madhe, Drejtoria Komunale e Arsimit, në konsultim me drejtorë të shkollave dhe prindër, ka vendosur që nesër, ditë e premte, të mos mbahet mësim në shkollat e komunës së Klinës. Vendimi është marrë për shkaqe të sigurisë së nxënësve, ndërsa për hapat tjerë do të informohen drejtorët e shkollave”, thuhet në njoftim.

Të njëjtin njoftim gjatë të enjtes e ka bërë edhe komuna e Skenderajt.

Ndërsa pak më parë kryetari i Mitrovicës, Bedri Hamza në emisionin “Politiko” njoftoj se nesër nuk do të mbahet mësim në shkollat e këtij qyteti për shkak se disa nga shkollat janë përmbytur nga vërshimet.

Vërshimet kanë prekur disa prej qyteteve të Kosovës, si pasojë e reshjeve të pandërprera të shiut në 24 orët e fundit ku në disa qytete edhe është shpallur gjendje e jashtëzakonshme./Gazeta10

NË FOKUS

bruno
Bruno plas 'bombën': Të gjithë banorët në Big Brother Vip Kosova, janë paguar
plagosje
Këta janë dy personat e plagosur sonte në Prishtinë
foto
Dalin pamjet e vjedhjes së makinës së kosovarit në Tale të Lezhës në vitin 2020 (VIDEO)
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
Screen Shot 2023-03-29 at 6.12
EKSKLUZIVE: Skena politike në ethe, vendimi i Kushtetueses mund ta rrëzojë presidenten
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic