Gazeta10

Gjenerali amerikan: Do të ishte në interesin të Kosovës që të mirëpres forca si KFOR-i

Michael Barbero, gjenerali amerikan i pensionuar vlerëson se në të ardhmen Ushtria e Kosovës dhe një forcë tjetër e sigurisë, si ajo e KFOR-it mund të bashkekzistojnë si forca të sigurisë.

“Besoj se do të ishte në interesin më të mirë të Kosovës që të mirëpres forca të ngjashme si KFOR-i për të promovuar stabilitetin afatgjatë në Kosovës dhe Ballkan”, është shprehur Barbero në një intervistë për Kosovo-online, transmeton Gazeta10.

“Specifikat e autorizimi të pranisë së ardhshme të NATO-së dhe lirisë së veprimi të Ushtrisë së Kosovës do të duhej të specifikoheshin me një marrëveshje formale”.

Sipas tij kjo marrëveshje do të përcaktonte marrëdhëniet e komandës dhe kontrollit, mënyrën si forcat do të vepronin së bashku me të gjitha dispozitat tjera.

“Por duhet kohë për ta negociuar dhe finalizuar këtë marrëveshje. Viti 2028 nuk është larg andaj duhet të krijohet një kornizë kohore për bisedimet”, ka shtuar ai derisa ka përmendur procesin e transformimit të FSK-së./Gazeta10.

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
Faton12
A e dini që e dashura e Faton Hajrizit, është vajza e komandantit të njohur të UÇK-së?
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
Hh
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur