Gazeta10

“Gjermania, Polonia” – Zelensky rendit vendet që Putin do të synojë pas Ukrainës

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka renditur vendet që beson se Rusia do të synojë nëse ia del me qëllimet e saj në Ukrainë.

Zelensky ka thënë se Vladimir Putin do t’i drejtohet Kazakistanit, më pastaj do të shkojë në shtetet baltike, Poloni dhe Gjermani.

“Për të, ne jemi një satelit i Federatës Ruse”, tha ai për CBS, shkruan Skynews.

“Për momentin, jemi ne, pastaj Kazakistani, pastaj shtetet baltike, pastaj Polonia, pastaj Gjermania. Të paktën gjysma e Gjermanisë”.

Kazakistani, ashtu si shtetet baltike, ishin pjesë e Bashkimit Sovjetik, përpara rënies së tij në 1991.

Polonia ishte nën kontrollin efektiv të sovjetikëve si një shtet satelit, siç ishte gjysma lindore e Gjermanisë – e njohur atëherë si Republika Demokratike Gjermane – deri në ribashkim në 1991.

Zelenskyy paralajmëroi gjithashtu se SHBA, si një anëtare e NATO-s, nuk është imune nga konflikti.

NË FOKUS

valonn
Ky është i dyshuari për vrasjen e gruas në Ferizaj
gruaja
Vrasja e gruas në Pejë nga burri i saj, detajet e fundit nga rasti tragjik
vrasja-576x360-1
Vrasja në Pejë, reagojnë nga komuna: Gjyljeta punonte qe 20 vjet si asistente e stomatologut
1-55-600x360-1
Një grua sulmon dhe rrah keq një grua tjetër në Prishtinë, arrestohet brenda pak minutave
akil
“Akil Gjakova është në arrati”, avokatja e gruas së tij jep detaje për divorcin e dhunshëm
850x600_ilustrim-shiriti-i-ndalimit-policia-e-kosoves-foto-Ridvan-Slivova-3-780x439-11619711563
Zbulohet identiteti i gruas që dyshohet se u vra nga bashkëshorti në Ferizaj
IMG_5024
Aksidenti tragjik në Leposaviq, këta janë personat që mbetën të vdekur
436305588_836502955177305_7501723294438286291_n
"Pse ta mori jeten Edi qe aq shume e mbrojte dhe e dashte"-Vrasja e gruas në Pejë, reagon njëri nga familjarët