Gazeta10

Grenell: Marrëveshja e nënshkruar në Washington, ishte negociuar nga Hashim Thaçi

Ish-presidenti Hashim Thaçi kishte negociuar me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq për marrëveshjen e Uashingtonit, e jo kryeministri aso kohe, Avdullah Hoti.

Ka deklaruar kështu, ish i dërguari i posaçëm i SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell në një intervistë dhënë për “The Pavlovic Torady”.

“Jam i bindur se njerëzit në Kosovë do të ishin në paqe nëse Thaçi do të ishte ende president. Do të kishin po ashtu bashkëpunim të madh ekonomik me fqinjët dhe më tepër vende pune për fëmijët e tyre nëse Thaçi do të kthehej”, ka thënë Grenell.

“Marrëveshja e gjitha ishte negociuar nga Thaçi, Hoti nuk kishte negociuar pjesën më të madhe të saj”, ka deklaruar Grenell.

Kujtojmë se marrëveshje e Uashingtonit u nënshkrua para dy viteve në Shtëpinë e Bardhë, nga Avdullah Hoti, kryeministër i atëhershëm dhe presidenti serb, Aleksandar Vuçiq. /Gazeta10

NË FOKUS

vrasja-ne-malisheve-2-e1695197794625-673x480-1
Vrasja në Malishevë, trupi i pajetë ende në rrugë (FOTO)
Tenistja
Dëshmia tronditëse e tenistes franceze: Trajneri më përdhunonte tre herë në ditë
Screenshot 2023-09-20 113457
Vrasja në Malishevë - Viktima dhe dorasi ishin kolegë pune, la pas dy djem (Foto)
378300025_199794649674793_8964987076832914870_n
Pamje shokuese, familjari poston fotot e nipit të mitur që u rrah nga mësueset e një kopshti (Foto)
IMG_4246
E dhimbshme: Dy 18 vjeçarë shqiptarë vdesin në një aksident në Zvicër
Screenshot 2023-09-20 091948
Ekskluzive: Ky është personi që u vra në Malishevë (FOTO)
377107663_1262657837695256_5506678351404178209_n
Video virale e hajdutit kur “shtypet” nga traktori pasi tentoi ta vidhte
Familja-Shala-Elshani
Shkelja e dy këmbësorëve në Pejë : Familja Shala shtrijnë dorën e pajtimit ndaj Elshanit (VIDEO)