Gazeta10

Gruaja e parë amerikane që do të udhëtojë në hapësirë

Muajin e ardhshëm Nasa do të dërgojë një ekuipazh të ri në hapësirë dhe për herë të parë do të ketë një grua vendase amerikane në bord, raporton BBC, transmeton Gazeta10.

Astronautja Nicole Aunapu Mann, nga Wailacki e Fiseve Indiane të Luginës së Rrumbullakët, do të jetë komandant i misionit përgjegjës për të gjitha fazat e fluturimit.

Ajo do të shkojë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës më 29 shtator, thotë NASA.

“Është shumë emocionuese,” tha ajo për gazetën Indian Country Today.

“Unë mendoj se është e rëndësishme që ne t’ia komunikojmë këtë komunitetit tonë, në mënyrë që fëmijët e tjerë vendas… të kuptojnë se disa nga ato barriera që ishin atje kanë filluar me të vërtetë të prishen,” shtoi ajo.

Zonja Mann thotë se në 3.3 lb (1.4 kg) të saj të alokuara për sende personale, ajo do të marrë “një kapëse ëndrrash që ma ka dhënë nëna ime kur isha shumë e re”.

Sipas Fondacionit Indigjen, kapësit e ëndrrave simbolizojnë unitetin dhe ofrojnë mbrojtje.

Zonja Mann do të jetë me tre kolegë në anijen kozmike SpaceX Dragon si pjesë e misionit Crew-5./Gazeta10

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
auto_termet1575464846
Turqia goditet sërish nga tërmeti
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë