Gazeta10

Hamiti: Qeveria Kurti dëshiron t’i kontrollojë mediat dhe gjyqësorin, presidentja mund të mos i dekretojë ligjet

Zyrtari i LDK-së, Muhamet Hamiti, ka thënë se Qeveria e Lëvizjes Vetëvendosje sot e ka shkelur dy herë Kushtetutën e Kosovës kur ka vendosur të miratojë ligjet për KPM-në dhe Këshillin Prokurorial të Kosovës.

Hamiti ka thënë se pushteti i Kurtit dëshiron hapur që t’i vendosë nën kontroll gjyqësorin dhe mediat .

Zyrtari i LDK-së ka thënë se presidentja Osmani mund të mos i dekretojë ligjet e sotme, nëse vendos të mos rreshtohet me Qeverinë Kurti.

Reagimi i plotë:

Për një ditë, sot, dy shkelje të Kushtetutës së Kosovës nga Qeveria e Vetëvendosjes. Në vazhdën e shkeljes serike të Kushtetutës, siç e ka dëshmuar Gjykata Kushtetuese shumë herë. Është i qartë synimi i Qeverisë Kurti për t’i vënë nën kontroll gjyqësorin dhe median e Kosovës. Pushtetin absolut e do kjo kastë politike.

Presidentja Osmani mund të mos i dekretojë ligjet e sotme, nëse vendos të mos rreshtohet me Kryeministrin Kurti.

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
Faton12
A e dini që e dashura e Faton Hajrizit, është vajza e komandantit të njohur të UÇK-së?
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
Hh
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur