Gazeta10

Haradinaj mbështet reciprocitetin me Serbinë, fton qytetarët serb për ruajtjen e qetësisë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka reaguar pas zhvillimeve në veri ku ka shprehur përkrahjen e reciprocitetit me Serbinë dhe ka ftuar qytetarët për ruajtjen e qetësisë, raporton Gazeta10.

Haradinaj ka thënë se vendosja e reciprocitetit ka bazë legale vendore dhe ndërkombëtare dhe se i njejti është i drejtë.

Tutje, Haradinaj, ka thënë se mbështet institucionet e Kosovës në zbatimin e këtij vendimit.

I pari i AAK-së ka ftuar qytetarët serb ta ruajnë qetësinë dhe ta respektojnë rendin dhe ligjin.

Këtu keni statusin e tij të plotë:

“Të dashur qytetarë të Kosovës,

Vendimi për vendosjen e reciprocitetit me Serbinë është i drejtë dhe i ligjshëm edhe në bazë të ligjeve vendore, por edhe atyre ndërkombëtare.

Mbështesim institucionet e vendit, organet e rendit dhe sigurisë, për zbatimin e këtij vendimi të drejtë e të ligjshëm.

Bëjmë thirrje që qytetarët serb në veri të vendit, të përmbahen dhe të ruajnë qetësinë, rendin e ligjin”, ka shkruar Haradinaj në llogarinë e tij në Facebook.

Përndryshe, tensionet e fundit në veri ku qytetarët serb atje kanë filluar bllokimin e rrugëve me kaminonë po vijnë pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për vendosjen e reciprocitetit me Serbinë në targa dhe letërnjoftime, / Gazeta10

NË FOKUS

Screen Shot 2023-09-24 at 11.03
Ekskluzive: 30 sulmues të armatosur ndodhen në afërsi të Manastrit të Banjskës, janë të rrethuar nga Policia
384307148_759309882552137_8027141832280038016_n
“Çfarë të ju themi fëmijëve të Afrim Bunjakut sot?”– Haradinaj mesazh Qeverisë: Respektone uniformën
Screenshot 2023-09-24 132428
“Mos të na i përdorë uniformat tona në veri” - Familja e policit të vrarë thirrje Kurtit
Spahiu 01
"Ligj i budallëm" – Spahiu: Çmenduri me u shkatërru krejt ky armatim, Ibishi i përgjigjet
383072193_259112830440585_2639986133695545815_n
“Të tmerruar e të vjedhur” – Pelegrinët rrëfejnë sjelljen e terroristëve serbë në Manastir
Nexhi Ahmeti
Sulmoi rëndë mediat, Ahmeti i kundërpërgjigjet Nexhmedin Spahiut: Çmenduri, ke humbur arsyen
382420088_173221512426021_4282565184366915677_n-1-1
Pamje+18:Del pamja e njërit prej sulmuesve të vrarë në veri
IMG_2838
Po flasin rusisht: Del audioinqizimi brenda manastirit në veri