Gazeta10

Historia e polakes që u akuzua nga Enver Hoxha si agjente e huaj, u torturua deri në çmendje

Studiuesi i mirënjohur nga Shqipëria, Kastriot Dervishi, vazhdon të shpalos arkiva të cmuara nga historia tronditëse e Shqipërisë komuniste.

E radhës vjecn për një polake, që u keqtrajtua e dënua nën  dyshimet se ishte agjente.

Barbara Wladislaë Gluc, shtetase polake, u martua me Vasillaq Orgockën dhe në vitin 1956 erdhi në Shqipëri. Me profesion laborante punoi në fabrikën e birrës së qytetit. Në vitet 1962-1966 ishte në përpunim nga Sigurimi i Shtetit, por vetëm në vitin 1968, cilësohej drejtimi ndaj si “agjente e mundshme e zbulimit polak”. Gjatë gjithë përpunimit, deri në arrestimin e saj më 26.2.1969, nuk del asnjë element spiunazhi, por vetëm agjitacion e propagandë dhe “shkelja e dispozitave valutore” (siç quheshin blerjet e vogla).

Hetuesinë në Tiranë e nisi hetuesi Qemal Metaj, por ky nuk e akuzoi më shumë se agjitacion dhe shkelje të dispozitave valutore. Për të përmbysur situatën, pas torturimeve të rënda, çështjen në dorë e mori hetuesi Odhise Porodini, i cili më 8.4.1969, arriti ta detyrojë të nënshkruajë akuzën e “spiunazhit” sipas akteve që kish shkruar vetë. Se çfarë interesi kishte “zbulimi polak”, rreth fabrikës së birrës në Korçë, as Porodini dhe as shokët e tij, nuk i jepnin dum si muhabet. Kaq i kishin akuzat e përgjithshme për “zbulimin polak”.

Barbara që u përfshi në një proces ku ishte edhe i shoqi i saj, u dënua me 25 vjet heqje lirie dhe konfiskim të pasurisë. E shkatërruan nga torturat deri në çmendje. U amnistua dhe lirua më 24.6.1971 pas ndërhyrjes e presionit të ambasadës polake në Tiranë. Me barelë e nisën në Rinas.

“Shoqëria jonë sot, mallëngjehet me historinë e Barbarës, por nuk ndahet dot nga veprat kriminale të odhiseve me shokë” shkroi Dervishi./Gazeta10

NË FOKUS

ssssssssssss
Prishtina Mall, mrekullia arkitektonike nga Kosova
Capture-83
Nënë e bijë në Fushë-Kosovë dyshohet se u plagosën për çështje pronësore
kurti-albin-1-1500x1000
6 kushtet e Albin Kurtit për pranimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe
csfsdcfs
Prishtina Mall, investimi më i madh privat nga paslufta në Kosovë
ddddddddddddddddddddddaaaaaaaa
Lushtaku i PDK-së: Unë e mbështes qëndrimin e Kurtit, Kosovës nuk i duhet Asociacioni
w_57794423-920x560-1
Kryeministri kroat i reagon presidentit Milanoviq: Kosova është shtet i pavarur, s’e ka aneksuar askush
327879897_515184650744611_8125306403054678261_n
Ahmeti: Albin Kurti nuk e pranon “Zajednicën”, pikë
324383982_1231481120778257_7716010291127426959_n
Prishtina Mall, mrekullia arkitektonike dhe ekonomike nga Kosova