Gazeta10

Gjyqtari: Gjykimi mund të zgjasë më shumë se që është planifikuar

Kryetari i trupit gjykues, Charles Smith, ka thënë se gjykimi mund të zgjasë më shumë se që është planifikuar, raporton Gazeta10.

Ai ka thënë se do të dëgjohen 600 orë dëshmi në vit

“Do të dëgjohen dëshmi, 600 orë në një vit dhe mund të them nga përvoja ime se asgjë nuk është përfekte dhe që gjyqi mund të zgjasë më shumë se sa shpresojmë”, ka thënë ai.

Më tej, ai ka thënë se kanë autoritet që të ulin numrin e dëshmitarëve.

“Ne kemi autoritetin sipas rregullës 118 për të marrë masa për të ulu numrin e dëshmitarëve të akuzës për krime dhe për t’i kërkuar ZPS-së që të zvogëlojë periudhën e pyetjeve paraprake që u bëhen dëshmitarërve”, ka thënë ai.

Ai ka thënë se kjo mund të bëhet nëse vlerësohet se ZPS-ja nuk po e shfrytëzon kohën si duhet që është në dispozicion.

“Po e përsërisë se do të bëjmë këtë gjë vetëm nese vlerësojmë se ZPS-ja nuk po e shfrytëzon si duhet kohën që ka në dispozicion”, ka thënë më tej ai.

Kujtojmë se Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi dhe Rexhep Selimi qe dy vite ndodhen në qendrën e paraburgimit në Hagë nën akuza për krime lufte. / Gazeta10

NË FOKUS

ssssssssssss
Prishtina Mall, mrekullia arkitektonike nga Kosova
Capture-83
Nënë e bijë në Fushë-Kosovë dyshohet se u plagosën për çështje pronësore
kurti-albin-1-1500x1000
6 kushtet e Albin Kurtit për pranimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe
csfsdcfs
Prishtina Mall, investimi më i madh privat nga paslufta në Kosovë
ddddddddddddddddddddddaaaaaaaa
Lushtaku i PDK-së: Unë e mbështes qëndrimin e Kurtit, Kosovës nuk i duhet Asociacioni
w_57794423-920x560-1
Kryeministri kroat i reagon presidentit Milanoviq: Kosova është shtet i pavarur, s’e ka aneksuar askush
327879897_515184650744611_8125306403054678261_n
Ahmeti: Albin Kurti nuk e pranon “Zajednicën”, pikë
324383982_1231481120778257_7716010291127426959_n
Prishtina Mall, mrekullia arkitektonike dhe ekonomike nga Kosova