Gazeta10

Intervistë ekskluzive e ministres gjermane për Evropën në Kanal 10 – transmetohet sonte nga 22:45

Kanal 10 ka realizuar një tjetër intervistë ekskluzive, këtë radhë me ministren gjermane për Evropë dhe Klimë, Anna Lühramann.

Në intervistën për emisionin Prime Time me Xhemajl Rexhën, ajo ka folur për një sërë temash që prekin dialogun Kosovë-Serbi, draft-statutin e Asociacionit, planin frank-gjerman për Kosovën, liberalizimin e vizave, rajonin dhe marrëdhëniet dyapalëshe Kosovë-Gjermani.

E pyetur për marrëveshjen eventuale, ajo ka thënë se fokusi i tanishëm i Gjermanisë është Samiti i Berlinit.

“Ne aktualisht po përgatitemi shumë për Samitin e Berlinit, më 3 nëntor. Është shumë e rëndësishme që të arrijmë marrëveshje këtu. Është e rëndësishme që me këtë afatin deri më 31 tetor të mos ketë tensione këtu. Kjo është me e rëndësishme, dhe gjithashtu po punojmë më Brukselin për të arritur liberalizimin e vizave për Kosovën, në mënyrë që Këshilli Evropian të marrë vendim” ka thënë ajo ekskluzivisht për Kanal 10.

Intervista ekskluzive do të transmetohet sonte (e Hënë) nga ora 22:45 në Kanal 10.

Javën që shkoi, Kanal 10 zhvilloi një intervistë eksluzive me emisarin amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar. /Gazeta10

NË FOKUS

IMG_9162
Ky është 61-vjeçari që u gjet i vdekur në një motel në Ferizaj (Foto)
ermal
“Po lajmëroj largimin tim…”, Ermal Fejzullahu habit me postimn e fundit
policia-naten-1-600x347-1
Rast tragjik në autostradën ‘Arbën Xhaferi’: Kjo është e reja që u gjet pa shenja jete
IMG_9159
Gjendet në Hamburg nga policia gjermane vajza e mërgimtarit kosovar
ajazi
Dy muaj pasi humbi fëmijën, ndërron jetë drejtoresha e Dhomës Ekonomike të gruas
Screenshot 2024-02-15 231958
Të shtënat tek ‘Bregu i Diellit’- Zbulohen se kush janë dy personat që u plagosën dhe të dyshuarit e arrestuar për këtë plagosje
reagimi-Behluli
Burri i Shkurte Fejzës i reagon ashpër Shefqet Krasniqit, e quan atë psikopat
visarii
I dyshuar për vrasjen qe tronditi Norvegjinë - Kush është Visar Avdyli qe u arrestua nga policia e Kosovës?