Gazeta10

Jashari për rastin Roshiq dhe Sekiraqa: Institucionet gabuan sepse nuk i vlerësuan mirë rrethanat!

Ikja e Marko Roshiqit disa orë më parë nga insitucionet e drejtësisë shënoi rastin e tretë të arratisjeve të fundit në Kosovë, raporton gazeta10.

Avokati Arbër Jashari, i ftuar në emisionin Politiko të Kanak 10 deklaroi se rastet e Roshiq dhe Sekiraqes janë të ngjashme në disa aspekte.

“Natyrisht që kjo mund të interpretohet edhe si lëshim nga ana e institucioneve të repuiblikës së Kosovës, kur e kemi rastin e Sekiraqes dhe Marko Rushiq janë raste të ngjajshme sepse të dytë e kanë ndjekur procedurën në shakllë të parë, pastaj kanë prit që gjykata ta marr një vendim lidhur me çështjen me iden që ndoshta do të nxjerr aktgjykim lirues dhe kur e kanë pa që gjykata i ka dënuar duke qenë në masën e arrestit shtëpiak, atëherë ata i kanë kalkulauar hesapet e veta dhe në një njëfar forme iu ka humbur shpresa që edhe Gjykata e Apelit mund të marr ndonjë vendirm tjetër, ekanë parë arristjen si zgjidhje ose si shmangje nga procedura”, deklaroi Jashari.

Tutje, Jashari tha se institucionet e Kosovës nuk kanë shkelur ndonjë dispozitë ligjore por nuk i kanë vlerësuar mirë rrethanat e rastit.


“Duhet të them që institucionet e Kosovës, në këtë rast gjykatat po flas për Rashiqin dhe Sekiraqen nuk është që kanë shkel ndonjë dispozitë ligjore kur kanë vendos por problemi është që nuk i kanë vlerësuar mirë rrethanat e rastit. Kjo pastaj i ka ksuhtuar një gjyqtari me suspendim e në rastin e Roshiqit nuk e di nëse është suspenduar dikush sepse është rast i freskët, në rastin e supsendimit unë kam qenë kateogorik pasi edhe ata janë njerëz dhe mund t’i vlerësojnë rrethanat”, përfundoi ai./Gazeta10

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
Faton12
A e dini që e dashura e Faton Hajrizit, është vajza e komandantit të njohur të UÇK-së?
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
Hh
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur