Gazeta10

Kanal 10 zbulon detaje te reja, Vuçiq ende në Bruksel – takohet në mbrëmje me Lajçak

Gazetari i Kanal10, Xhemajl Rexha, në një lidhje direkte nga Brukseli ka dhënë detaje pas takimit shumë-orësh mes Kryeministrit Albin Kurti dhe presidentit serb, Vuçiq. 

Rexha ka deklaruar se sipas një burimi të lartë në BE, takimi i sotëm mes Kurtit dhe Vuçiq ka qenë tejet i hapur dhe janë diskutuar të gjitha elementet për normalizimin e marrëdhënieve, transmeton Gazeta 10. 

“Sipas burimit, takimi i sotëm, në pjesën e parë ka qenë shumë i hapur në kuptim të bashkëbisedimit në mes të Kurtit dhe Vuçiq, për herë të parë është folur për të gjitha elementet e marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës e Serbisë. Si asnjëherë më parë të dyja palët kanë pasë kohë në dispozicion që të tregojnë se si e shohin marrëveshjen finale”, ka deklaruar ai. 

Rexha më tej ka treguar, se po i njëjti burim ka bërë të ditur se Kurti e Vuçiq janë pajtuar të takohen në baza mujore vetëm e vetëm që të çohet përpara ideja e marrëveshjes finale për normalizim të marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë.  

Gjithashtu, Rexha ka bërë të ditur se presidenti serb gjendet ende në Bruksel, dhe se sipas burimit, ai do të zhvillojë një takim tjetër me Përfaqësuesin Special të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak. Teksa, Kryeministri i Albin Kurti sipas burimeve të Kanal10, është nisur për t’u kthyer në Kosovë./Gazeta10 

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
auto_termet1575464846
Turqia goditet sërish nga tërmeti
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë