Gazeta10

Kenia: William Ruto fiton zgjedhjet presidenciale 

William Ruto është shpallur fitues i zgjedhjeve presidenciale në Kenia. 

Sipas rezultateve zyrtare, ai mundi rivalen e tij, Raila Odinga, duke marrë  50.5% të votave, raporton BBC.

Rezultatet preliminare u vonuan pasi pati përleshje dhe akuza për manipulim votash nga rivalja e tij. 

Zgjedhjet presidenciale në Kenia u mbajtën më 9 gusht./Gazeta10 

 

NË FOKUS

askk
Ky është numri i banorëve për secilën komunë të Kosovës
riu
Në lulen e rinisë/ I riu 24 vjeç u vra pas debatit për muzikën e lartë
vdess
Vdes aktori i njohur në moshën 46 vjeçare, dyshohet se shkaktar ishte nxehtësia
drita
Vdes aktorja e humorit Drita Duraku
faton
“Më është bërë zullum”- Faton Hajrizi shfaqet me një video, tregon arsyen e arratisjes nga burgu i Smrekonicës
faton
Faton Hajrizi lajmërohet sërish nga arratia, Sveçlës ia shan mbiemrin dhe i vë bast: Kurrë nuk mundesh me më kapë
ylli
Zbulohet vajza misterioze në krah të Ylli Limanit
vd
Vdes e reja nga Prishtina, vuante nga një sëmundje e rëndë