Gazeta10

Kërstiq e zbulon në ‘Politiko’: Një zyrtar i lartë i Qeverisë së Kosovës të hënën viziton veriun

Gazetari serb nga veriu, Branislav Kërstiq ka treguar në Politiko në Kanal10 se të hënën e ardhshme Mitrovicën e veriut dhe atë të jugut pritet ta vizitojë zëvendëskryeministri i parë, Besnik Bislimi.

Ai ka bërë të ditur se i pranishëm në këtë takim me Bislimin do të jetë edhe vetë ai, transmeton Gazeta10.

“Sipas informatave që kam zv/kryeministri të hënën e ardhshme vjen në veri për të biseduar me bisedu me njerëz, dhe disa takime në anën jugore. Unë do të jem në atë takim. As unë e asnjë qytetarë i Kosovës s’ka arsye me qenë i shqetësuar. Pak kemi bërë lojëra me atë ngritjen e flamurit e me pamje patriotike.”, deklaroi tutje Kërstiq.

Sipas gazetarit nga veriu serbët e kësaj pjese e injoruan betimin e sotëm të tre kryetarëve të rinj të komunave veriore.

Ai theksoi se me organizimin e këtyre zgjedhjeve Qeveria e Kosovës ka dështuar në veri, pasi sipas tij, kryetarët e rinj s’kanë kredibilitet e as legjitimitet.

“Pse nuk u bë betimi nëpër komuna, është pyetje për Qeverinë, a preferojnë ata një shtet me zor, a një shtet demokratik me negociata me ata njerëz. A po marrin vendime të njëanëshme apo bisedojmë me dikë. Edhe dikatatori në Beograd ka dorë të zgjatur në veri. Por, edhe qeveria jonë asgjë s’ka ofruar te serbët që e pranojnë realitetin e Kosovës. Tani jemi në një rrugë të re.”, tha tutje Kërstiq në Politiko./Gazeta10  

NË FOKUS

IMG_1587
Kurti dhe Sveçla non grata – Sanksionet amerikane, Euronews Albania siguron dokumentin e SHBA-ve
Aksident
Pamje nga momenti i aksidentit të rëndë ku humbi jetën i riu në Skenderaj (VIDEO)
96121685371735-1
Lista Serbe i ka dy kushte për pjesëmarrje në zgjedhjet e ardhshme në veri
albin-kurti-1880x1254-1
Kurti thyen heshtjen, tregon mbështetjen e kujt e ka për ndërhyrjen në veri
351010595_641934294108306_3806447069936236755_n
LAJMI I FUNDIT: Shpërthim i fuqishëm në veri të Mitrovicës
behtiri e matoshi
‘’Mshele atë qene*’’- Eskalon debati mes Bahtirit e Matoshit: Çfarë gjaku ki ti, kallxom?
vvvv
"Mua s'më intereson Serbia, jam kosovar sikur ju" - Kërstiq me tone të ashpëra ndaj Mujës
kushtrimi
Sadiku për deklaratat e Escobarit: Nëse Kurti s’vepron, pritet gjithçka - përfshirë edhe rrëzimin e tij