Gazeta10

Kina kryen stërvitje e gjuan me armë në ngushticat e Tajvanit

Mediat shtetërore kineze po raportojnë se Pekini ka kryer stërvitje me gjuajtje të artilerisë në ngushticat e Tajvanit, duke vënë në dukje se rezultatet e pritshme janë arritur, raporton The Guardian, transmeton Gazeta10.

“Ushtria e Komandës së Teatrit Lindor të PLA kreu stërvitje me gjuajtje të gjalla të artilerisë në ngushticat e Tajvanit, duke goditur objektivat në anën lindore të ngushticave dhe duke arritur rezultatin e pritshëm”, raportoi Global Times i Kinës.

“Komanda e Teatrit Lindor të Ushtrisë Çlirimtare Popullore Kineze (PLA) zhvilloi stërvitje me gjuajtje me rreze të gjata në ngushticat e Tajvanit të enjten rreth orës 13:00. dhe kreu sulme precize në zona të veçanta në pjesën lindore të ngushticave të Tajvanit”, shtoi transmetuesi shtetëror CGTN.

Ministri i Jashtëm kinez, Wang Yi, e përshkroi më herët vizitën e kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi në Tajvan, si një “farsë të plotë” në takimin e Shoqatës së Kombeve të Azisë Juglindore (ASEAN) në Kamboxhia.

“Tendenca e pakthyeshme historike e kthimit të Tajvanit në atdheun e vet nuk mund të ndryshohet. Ata që ofendojnë Kinën, me siguri do të ndëshkohen”, ka thënë ai. / Gazeta10

NË FOKUS

Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
Shala- Kerstiqi
Përplasen Kërstiqi dhe Shala- “Kurrë mos e harro që jam serb e që e pranoj realitetin e Kosovës”
336524107_3440503419558543_7262121772771312521_n
Reagon Halil Kastrati: Djali im është mirë e shëndoshë
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë
335745736_770412834416604_1430752914861605177_n
Dialogu apo Big Brother, qytetarët befasojnë në sondazhin e Emisionit të Mëngjesit (VIDEO)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
336267086_595735819249913_2802709335561007739_n
Emocionuese, shqiptari nga Kosova - pilot i Forcave Ajrore Amerikane (Video)