Gazeta10

Kopshti zoologjik në Kinë i lyente qentë për t’i bërë të dukeshin si arinj panda

Një kopsht zoologjik në Kinë po përballet me një sërë reagimesh pasi u zbulua duke lyer qentë për t’u ngjarë pandave.

Kopshti zoologjik Taizhou në provincën Jiangsu i kishte reklamuar pandat si një nga atraksionet e tyre kryesore, por duke mos pasur panda të vërteta, ata vendosën të maskonin këlyshët chow chow duke shkurtuar dhe lyer gëzofin e tyre.

Vizitorët bënë foto dhe video, duke i shpërndarë në rrjetet sociale. Kopshti zoologjik tarifonte të rriturit 20 juanë (3,75 dollarë) dhe fëmijët 10 juanë (1,87 dollarë) për hyrjen.

“Ne nuk kemi panda në kopshtin zoologjik, kështu që ne donim ta bënim këtë. Njerëzit lyejnë edhe flokët e tyre. Boja natyrale mund të përdoret për qentë me lesh të gjatë.”

“Kjo është për të shtuar argëtimin në kopshtin zoologjik dhe për të rritur trafikun e vizitorëve,” thanë ata. “Nuk bëhet fjalë për një racë specifike, por për një qen të përkëdhelur që sillet si një ari. Është një qen panda. Ky term përdoret shpesh për të përshkruar qentë që janë të prerë në një model specifik ose të lindur me ngjyrë leshi që i ngjan një panda.”- tha përfaqësuesi i kopshtit.

Pavarësisht përpjekjes së kopshtit zoologjik për të ofruar një tërheqje unike, qasja e tyre ka ngjallur kritika të shumta.

NË FOKUS

pamjee
Pamje të rënda: Momenti kur të riun që u rrëmbye në Prishtinë, e hedhin nga vetura para Policisë
policii
Policja i dha fund jetës me armën e shërbimit – Arrestohet i dashuri, del mesazhi i fundit që i dërgoi 21-vjeçarja
ARTA-NITAJ
Arta Nitaj shtatzënë në pritje të fëmijës së parë
Kengetari-600x360-1
Vdes këngëtari i njohur në Shkup, detajet nga përleshja që la edhe të plagosur
hekuran_murati-600x360-1
Pilotimi i Skemës së Asistencës Sociale, ministri Murati del me sqarim pas pyetjeve të qytetarëve
poli
Pamje shqetësuese: Momenti kur i dyshuari plagosi me armë zjarri tre personat në Pejë
vdes
Humb jetën aksidentalisht në Zvicër i riu nga Deçani
hasib
“U rrëzua nga qershia”- Detaje për vdekjen e gardianit istogas