Gazeta10

Kosova mysafire e Rumanisë, synon tre pikë të mëdha

“Ëndrra dardane” për kualifikim në “EURO 2024” vazhdon sonte në Bukuresht të Rumanisë.

Në “Arena Nationala”, Kosova do të sfidohet nga Rumania, në ndeshjen e gjashtë kualifikuese për kampionatin evropian, e cila nis nga ora 20:45.

Në këtë ndeshje, të drejtuar nga Primoz Gliha, “Dardanët” hyjnë pas barazimit 2-2 me Zvicrën, gjersa Rumania pas barazimit 1-1 me kombëtaren e Izraelit.

Deri më tani, Kosova nuk e ka asnjë fitore, teksa në 5 ndeshje ka arritur 4 barazime dhe ka pësuar disfatë në një sfidë.

Në Rumani, Kosova ka udhëtuar me të gjithë fondin e lojtarëve dhe ndonëse ishte raportuar se do të mungojë sonte, Aro Muric është i gatshëm të jetë mes shtyllave për kombëtaren dardane.

Kosova gjendet në grupin I, aty ku renditet e pesta me 4 pikë, ndërsa Rumania e gjen veten në pozitën e dytë me nëntë pikë. E para në grup është Zvicra me 11 pikë të tubuara.

Kjo është ndeshja e fundit e Kosovës për këtë muaj, me “Dardanët” që katër ndeshjet tjera të mbetura i zhvillojnë në muajt tetor dhe nëntor, për të përmbyllur këtë cikël kualifikues.

NË FOKUS

384307148_759309882552137_8027141832280038016_n
“Çfarë të ju themi fëmijëve të Afrim Bunjakut sot?”– Haradinaj mesazh Qeverisë: Respektone uniformën
Spahiu 01
"Ligj i budallëm" – Spahiu: Çmenduri me u shkatërru krejt ky armatim, Ibishi i përgjigjet
382573520_654878606427125_4014125398153449515_n (1)
Përfundon me sukses aksioni i njësive speciale në pronat e Radojçiqit, çka konfiskoi policia? (FOTO)
IMG_4521
Këngëtari shqiptar pozon me Ivica Daçiqin në Aeroportin e Beogradit
LAJMI-I-FUNDIT (1)
Aksion i madh i Policisë në veri – Njësia Speciale futet në villën e Milan Radojiçiq
IMG_4463
Pamje nga sekuestrimi i automjeteve luksoze të Radojiçiqit (VIDEO)
1696157084_turqi
Publikohet momenti kur sulmuesi terrorist del nga vetura dhe shpërthen bombën në Turqi (VIDEO)
Ahmetaj
"Gjallë e kemi UÇK-në e Adem Jasharin - Xhafer Ahmetaj këndon live këngën që u bë virale gjatë sulmit në veri