Gazeta10

Kryeministri Kurti e Konjufca takojnë opozitën shqiptare të Maqedonisë së Veriut, marrin propozimin për president nga radhët e shqiptarëve

Kryeministri Albin Kurti ka pritur në takim krerët e partive opozitare shqiptare në Maqedoninë e Veriut.

Kurti i njoftoi ata për takimet e bisedat që ka pasur me krerët shtetërorë të Maqedonisë së Veriut dhe ata e njoftuan për zhvillimet politike atje.

Po ashtu, Zyra e Kryeministrit ka njoftuar se situata shoqërore dhe ekonomike e komunitetit shqiptar në Maqedoninë V, si dhe nevoja për përmirësimin e raporteve ndëretnike, ishin po ashtu tema diskutimi.

Në anën tjetër, liderët e partive opozitare ia kanë shprehur Kurtit propozimin e tyre për president të Maqedonisë së Veriut.

“Katër udhëheqësit shprehën propozimin e tyre për një president të Maqedonisë së Veriut i cili mishëron bashkëjetesën mes etnive dhe garanton rrugën evropiane të Maqedonisë së Veriut, president i cili kësaj radhe duhet të vijë nga mesi i shqiptarëve”.

NË FOKUS

pamjee
Pamje të rënda: Momenti kur të riun që u rrëmbye në Prishtinë, e hedhin nga vetura para Policisë
aks
Policia shpall në kërkim personat në foto, kjo është arsyeja
Vershime
Kjo zonë në Kosovë parashikohet të ketë stuhi të fuqishme dhe përmbytje pasditen e së martës
yllka
Ditë zie në familjen e Yllka Kuqit
poli
Pamje shqetësuese: Momenti kur i dyshuari plagosi me armë zjarri tre personat në Pejë
policii
Policja i dha fund jetës me armën e shërbimit – Arrestohet i dashuri, del mesazhi i fundit që i dërgoi 21-vjeçarja
ARTA-NITAJ
Arta Nitaj shtatzënë në pritje të fëmijës së parë
Lopa-1
Pamje kur ariu sulmon bagëtinë në një fermë të Vitisë