Gazeta10

Kurti bisedon me Sarrazin, thotë se i shprehu përkushtimin për dialogun

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka njoftuar se ka zhvilluar bisedë me të dërguarin e posaçëm të Gjermanisë, Manuel Sarrazin, para takimit të 18 marsit.

Kurti ka thënë se Kosova vazhdon të jetë e përkushtuar për normalizim të plotë të marrëdhënie.

Kryeministri ka thënë se ka falënderuar Sarrazin për mbështetjen e vazhdueshme.

Kurti është shprehur optimistë për takimin në Ohër, por ka thënë se arritja e marrëveshjes nuk varet vetë nga ai, duke aluduar në qëndrimet e presidentit serb.

Dy ditë para takimit edhe Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell dhe i dërguari i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor i kanë bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë për arritje të marrëveshjes sipas propozimit të Planit Evropian.

NË FOKUS

plagosje
Këta janë dy personat e plagosur sonte në Prishtinë
1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
foto
Dalin pamjet e vjedhjes së makinës së kosovarit në Tale të Lezhës në vitin 2020 (VIDEO)
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë