Gazeta10

Kurti: Vuçiq s’po pajtohet ta njohë Kosovën

Kryemistri Albin Kurti ka akuzuar presidentin serb, Aleksandar Vuçiqin se edhe në takimin e sotëm me BE-në ka ikur nga nënshkrimi i marrëveshjes.

Kurti tha se një tërheqje të tillë, Vuçiqi e bëri edhe në takimin e fundit të 27 shkurtit në Bruksel, raporotn Gazeta10.

Kryeministri Kurti teksa tha se është nënshkruar marrëvshja bazë për aneksin e zbatimi theksoi edhe një herë se presidenti serb nuk po pajtohet me njohjen “de-facto” të Kosovës.

“Ne erdhëm në Ohër për ta nënshkruaj marrëvshjen bazë me aneksin e zbatimit. Kemi arritur pajtim public për një aneks i cili do të udhëzoj zbatimin e marrëvshjes bazë. Pala tjetër njëjtë sikurse në takimin e kaluar në Bruksel më 27 shkurt, po i ikë marrëvshjes. Tash edhe me aneks. I takon BE-së që të gjej mekanizmin për ta bërë statusin e kësaj marrëvshje ligjërisht dhe ndërkombëtarisht të obligueshme. Ankesi i zbatimit do të publikoihet në ëeb faqen e BE-së, dhe do ta kuptoni çka ka e çka s’ka”, tha Kurti para gazetarëve në Ohër./Gazeta10

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
auto_termet1575464846
Turqia goditet sërish nga tërmeti
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
337396267_2556707847803320_5631195340894130427_n
“Gjendja i është keqësuar”, Gazetarja kosovare kërkon ndihmë për shërimin e bashkëshortit