Gazeta10

Ky është sulmuesi i cili dyshohet se ka vrarë dy persona në Bruksel, tha se ai është anëtar i ISIS-it, donte të “hakmerrej për myslimanët” (VIDEO)

Dy persona janë qëlluar për vdekje në kryeqytetin belg, Bruksel, mbrëmjen e së hënës, ka thënë policia.

Viktimat raportohet të jenë turistë suedezë që ishin në qytet për një ndeshje futbolli në Euro 2024.

Thuhet se sulmuesi thirri frazën arabe “Allah hu Akbar”, e cila ndonjëherë përkthehet si “Zoti është i madh”, por në këtë kontekst përcjell kuptimin e “Allahu është më i madh [se Zoti yt]”. Deri më tani, i dyshuari mbetet i lirë.
Të shtënat shpërthyen në bulevardin Ypres, vetëm pak larg nga vendi i njohur Grand Place, rreth orës 19:00. të hënën.

Ai kishte veshur një jelek portokalli fluoreshente. Sipas informacioneve tona, dy viktimat janë me kombësi suedeze dhe kanë veshur një fanellë suedeze, edhe pse mbrëmjen e sotme zhvillohet ndeshja Belgjikë-Suedi.

I dyshuari ka ikur me skuter. Në një video të xhiruar para kamerës që ai e transmetoi në rrjete, autori i të shtënave pretendon se është anëtar i Shtetit Islamik dhe mburret se ka vrarë jobesimtarë.

Në fjalimin e tij shumë të dhunshëm, ai tha se ka qëlluar dy persona për t’u “hakmarrë ndaj muslimanëve dhe se ne jetojmë dhe vdesim për fenë tonë”.

Më herët gjatë ditës, Slayem Slouma (emri i tij në video) kishte shkruar një mesazh për fëmijën mysliman të vrarë me thikë në Çikago këtë të dielë, duke shpjeguar se nëse ai do të kishte qenë i krishterë, “do ta kishim quajtur terrorizëm dhe jo një krim brutal. ”

Videoja më poshtë duket se përshkruan të dyshuarin duke ndjekur individë në një ndërtesë, duke i zënë në kurth dhe duke i qëlluar për vdekje.

NË FOKUS

gresa
Gresa Behluli flet për gjendjen shëndetësore të babait të saj që u godit nga një veturë
shkurtja hajrushi
Burri i Shkurte Fejzës goditet nga një veturë
ermal
“Po lajmëroj largimin tim…”, Ermal Fejzullahu habit me postimn e fundit
policia-naten-1-600x347-1
Rast tragjik në autostradën ‘Arbën Xhaferi’: Kjo është e reja që u gjet pa shenja jete
hajrush shkurte
Spitali i Prizrenit deklarohet rreth gjendjes shëndetësore të burrit të Shkurte Fejzes
ajazi
Dy muaj pasi humbi fëmijën, ndërron jetë drejtoresha e Dhomës Ekonomike të gruas
gresa
Gresa Behluli del me një njoftim të rëndësishëm pasi babai i saj u godit nga një veturë
reagimi-Behluli
Burri i Shkurte Fejzës i reagon ashpër Shefqet Krasniqit, e quan atë psikopat