Gazeta10

Letra e Rrjetit Evropian për të Drejtat e Njeriut, Osmani e Konjufca në heshtje

Presidentja e vendit Vjosa Osmani nuk i është përgjigjur televizionit Kanal10 në lidhje me letrën që Rrjeti Evropian për të Drejtat e Njeriut i kishte drejtuar pas refuzimit nga Kuvendi të raportit vjetor të Avokatit të Popullit. Njëjtë ka vepruar edhe kryeparlamentari Glauk Konjufca.

Përmes kësaj letre Rrjeti Evropian për të Drejtat e Njeriut i kishte bërë thirrje Osmanit e Konjufcës që të garantojnë respektimin e standardeve ndërkombëtare dhe rajonale të zbatueshme për institucionet kombëtare të të Drejtave të Njeriut dhe organet e barazisë si Avokati i Popullit, raporton gazeta10.

Derisa partitë opozitare kanë thënë se partia në pushtet është frikësuar nga të gjeturat e raportit, andaj e ka refuzuar atë.

Deputetja e PDK-së, Blerta Deliu thotë për Kanal10 kjo se çfarë ka ndodhur nuk do të duhej të ndodhte pasi është obligim që të sillemi konform përgjegjësive që i kemi.

E deputetja e AAK-së, Albana Bytyqi e cila është anëtare e Komisionit për të Drejtat e Njeriut ka thënë se deputetët e partisë në pushtet po frikësohen për votim të këtij raporti për shkak të të gjeturave që kanë dal. /Gazeta10/

Kronikën e plotë e gjeni me poshtë:

NË FOKUS

Përplasen ‘keq’ Ahmet-Geci: A je i bindur që ti ka vra shokët Hashim Thaçi?
Përplasen ‘keq’ Ahmeti-Geci: A je i bindur që ti ka vra shokët Hashim Thaçi?
Screenshot_15-1
Gani Germia jep deklaratën e fortë për ish menaxherin: Ai nuk është burrë hiq, ka 24 orë kohë për me e prish kontratën
LAJMI-I-FUNDIT
Aksident i rëndë, BMW ndahet në gjysmë (Pamje)
xhamia-600x330-1
E rëndë: Vdes në moshën 36 vjeçare hoxha Ekrem Kodraliu
ndii
NDI mohon se sondazhi për rënditjen e partive politike i publikuar sot në disa media është i tyre
hjg
“E çova në fushë dhe e vrava”, rrëfimi në polici i dajës që i mori jetën mbesës 11-vjeçare
111
Ish menaxheri pengon rikthimin e Taynës, ia “bllokon” këngën e re në YouTube
arbeni
Arben Ahmeti dhe Gani Geci sqarohen pas degradimit në debat- deklaratat e plota të tyre