Gazeta10

Lista Serbe në takim me ambasadorin e ShBA-së: S’marrim pjesë në zgjedhje pa u formuar Asociacioni

Ambasadori i Sheteteve të Bashkuara të Amerikës Jeff Hovenier, ka takuar sot përfaqësuesit e Listës Serbe me këta të fundit që kanë shprehur qëndrime të papranueshme në lidhje me zgjedhjet e 23 prillit.

Temë e diskutimeve mësohet se ishte pikërisht pjesmarrja e Listës Serbe në zgjedhjet e parakohshme në veri të vendit.

Nga aty përfaqësues të Listës Serbe, i bënë të qartë ambasadorit se nuk do të marrin pjesë në zgjedhje, tashmë kur kanë mbetur edhe dy ditë afat kohor për regjistimin e tyre në KQZ. Sipas njoftimit që lëshuan LS, thuhet se ata refuzojnë të përfshihen në këtë proces pa u formuar Asociacioni e pa u larguar Njësitë Speciale nga Veriu.

“Përfaqësuesit e Listës Serbe, qëndruan qartë se partia jonë mbetet konsistente në qëndrimin e saj se nuk do të marrë pjesë në zgjedhjet e ardhshme të parakohshme lokale në komunat në veri të Kosovës, derisa të plotësohen kërkesat që na bënë të largohemi nga institucionet e Kosovës, që është formimi i Asociacionit të Komunave Serbe dhe tërheqja e të gjitha njësive speciale të Prishtinës nga veriu i Kosovës,” thuhet në njoftimin e lëshuar nga Lista Serbe.

Kujtojmë se Lista Serbe, vendosi t’i lëshoj institucionet e Kosovës në shenjë proteste për veprimet e Qeverisë Kurti, në raport me targat e automjeteve.

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
riu
Në lulen e rinisë/ I riu 24 vjeç u vra pas debatit për muzikën e lartë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
faton-600x360
“Me kaq e përfundoj…” – A ishte një sinjal ‘zhdukja’ e Faton Hajrizit nga TikTok-u?