Gazeta10

Llogaritni tek ne, Scholz premton paketë të re për të ndihmuar qytetarët me faturat e energjisë

Kancelari gjerman Olaf Scholz premtoi të enjten një paketë të re masash, duke përfshirë lehtësimin e taksave, për të ndihmuar njerëzit që po luftojnë me rritjen e faturave të energjisë si rezultat i një bllokimi të gazit me Rusinë, shkruan Reuters, transmeton Gazeta10.

“Qytetarët mund të llogarisin tek ne, që ne nuk i braktisim ata”, u tha Scholz gazetarëve në Berlin.

Një tranzicion i energjisë drejt burimeve të rinovueshme është bërë synimi kryesor i Gjermanisë dhe ajo nuk do të ngadalësojë përpjekjet për t’u bërë e pavarur nga lëndët djegëse fosile, tha ai në një konferencë shtypi verore, një traditë vjetore nga paraardhësja e tij Angela Merkel.

Evropa është zhytur në një krizë energjetike pasi Rusia ndërpreu rrjedhat e gazit pas pushtimit të Ukrainës në shkurt. Qeveria e Scholz-it ka futur një tarifë energjie për të lehtësuar vështirësit për kompanitë që kanë probleme me çmimet e larta të gazit dhe po e kombinon atë me masat e lehtësimit për familjet në vështirësi.

I pyetur nëse rritja e çmimeve mund të shkaktojë trazira sociale, Scholz tha: “Jo, nuk mendoj se do të shohim trazira në këtë vend në këtë formë, me arsyetimin se Gjermania është një shtet i mirëqenies… Ky shtet i mirëqenies duhet të vie në shprehje në këtë situatë duke thënë se nuk do të lëmë askënd vetëm.”. / Gazeta10

NË FOKUS

gruaja
Vrasja e gruas në Pejë nga burri i saj, detajet e fundit nga rasti tragjik
valonn
Ky është i dyshuari për vrasjen e gruas në Ferizaj
vrasja-576x360-1
Vrasja në Pejë, reagojnë nga komuna: Gjyljeta punonte qe 20 vjet si asistente e stomatologut
1-55-600x360-1
Një grua sulmon dhe rrah keq një grua tjetër në Prishtinë, arrestohet brenda pak minutave
akil
“Akil Gjakova është në arrati”, avokatja e gruas së tij jep detaje për divorcin e dhunshëm
850x600_ilustrim-shiriti-i-ndalimit-policia-e-kosoves-foto-Ridvan-Slivova-3-780x439-11619711563
Zbulohet identiteti i gruas që dyshohet se u vra nga bashkëshorti në Ferizaj
IMG_5024
Aksidenti tragjik në Leposaviq, këta janë personat që mbetën të vdekur
436305588_836502955177305_7501723294438286291_n
"Pse ta mori jeten Edi qe aq shume e mbrojte dhe e dashte"-Vrasja e gruas në Pejë, reagon njëri nga familjarët