Gazeta10

Macron nënshkruan protokollin për anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO 

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka nënshkruar dekretin që ratifikon protokollin për anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO, që është miratuar nga paralamenti i vendit më 2 gusht. 

“Zgjedhja sovrane e Finlandës dhe Suedisë, dy partnerëve europianë, do të mundojë përforcimin e sigurisë së tyre përballë kërcënimit permanent pranë tyre dhe do të japë një kontribut domethënës sigurinë e Europës për shkak të kapaciteteve të tyre”, u citohet të ketë Macron. 

Pak ditë më parë, edhe presidenti amerikan, Joe Biden, firmosi protokollin për anëtarësimin e dy vendeve europiane në NATO. 

Kujtojmë se Turqia, pati kundërshtuar me veto nëse anëtarësoheshin këto dy vende, pasi sipas saj, në Suedi dhe Finlandë strehoheshin shumë individë të cilët Ankaraja zyrtare i ka përfshirë në listën e terroristëve./Gazeta10 

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
auto_termet1575464846
Turqia goditet sërish nga tërmeti
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë