Gazeta10

Matoshi: Shqipëria ka ndërtuar një kombëtare solide, është sikurse nata me ditën krahasuar me të kaluarën

Pak minuta para ndeshjes sportive në Kampionatin Evropian mes Spanjës dhe Shqipërisë analisti, Halil Matoshi ka thënë se kjo e fundit ka arritur të ndërtoj një kombëtare solide, e cila sipas tij krahasuar më të kaluaren është sikurse dita me natën.

“Së pari më duhet të them që Shqipëria ka ndërtuar një kombëtare solide, mundem me thënë që është sikurse nata me ditë me të kaluarën, me vitet e 2000-ta dhe për këtë kanë merita vet shqipëtarët aty, por edhe trajnerët e huaj, të cilët duke e njohur mentalitetin, psikologjinë, etnopsikologjinë e shqiptarëve kanë mbërri me e bë një ekip me të gjitha trevat ku jetojnë shqiptarët”, ka deklaruar Matoshi.

Tutje, ai në emisionin Euro Kampionët në Kanal 10 komentoi edhe organizimin e shqiptarëve që sipas tij i ngjason ahengut shqipëtar, me paisje tradicionale sikurse që janë surlet dhe tupani.

“Ndaj edhe në Duseldorf sonte është një darsëm e krejt shqiptarëve, i pash me tupana, me surla, me rëndësi që shqiptarët kanë vuajtur shumë në histori, padrejtësisht edhe nga fqinjët e tyre andaj kur i shoh se si kënaqën mbushen me empati të madhe”. /Gazeta10/

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
Faton12
A e dini që e dashura e Faton Hajrizit, është vajza e komandantit të njohur të UÇK-së?
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
Hh
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur