Gazeta10

“Merr frymë” – Ti po bën propagandë/ Albini Ultranacionalist, shpërthen debati në studio

Përderisa gzetari serb, Bratislav Kërstiq po fliste për Nikolla Kaboshiq si njëri prej personave më me kredibilet e serioz brenda komunitet serb, e që sipas tij ishte detyruar të jipte dorëheqje si shkak i arsyeve të cilat ndose ai vet nuk i pëmendi, i tha analisti Gashi, raporton Gazeta10.

“Ai mua më dukej se ishte njëri nga më serozitet dhe më me kredibilet në komunitetin serb, edhe mua meë duket si njëri prej komunitetit shqipëtar në rajon por nodhi diçka që ekemi një send politik e që nuk dua të hyj në atë pjesë”, deklaroi Kërstiq në emisionin Politiko të Kanal 10.

Mirëpo për analistin Gashi, dorëheqjet në veriun e vendit ndodhën si rezultat i presionit nga Serbia, nën kërcënimet për familje.

Ndodhi ajo e kuadrave kriminale, kërcënimi nga Radoiçiqi ” Të vrajmë, të shkatërrojmë ty me gjithë familje po të pamë që edhe një ditë vazhdon qëndrimin në institucionet e Kosovës” , tha analisti gashi

“Jo, jo u ardh një kryeminsitër ultranacionalist”, kundërshtoi Kërstiq.

“Popo, qysh jo, Albini i ka fajet a po?, mos ia fut kuturu. Ai ka ik prej presionit dhe kur thu që ai ka dhënë dorëheqje për shkak që po iu shkelen të drejtat kolektike e s’qenka ndjerë rehat në lëkurën e kryegjykatësit, kjo është propagandë”, tha analisti Gashi duke i quajtur propagandë arsyetimet e dhëna nga gazetari serb, Bratislav Kërstiq.

NË FOKUS

askk
Ky është numri i banorëve për secilën komunë të Kosovës
riu
Në lulen e rinisë/ I riu 24 vjeç u vra pas debatit për muzikën e lartë
vdess
Vdes aktori i njohur në moshën 46 vjeçare, dyshohet se shkaktar ishte nxehtësia
drita
Vdes aktorja e humorit Drita Duraku
faton
“Më është bërë zullum”- Faton Hajrizi shfaqet me një video, tregon arsyen e arratisjes nga burgu i Smrekonicës
faton
Faton Hajrizi lajmërohet sërish nga arratia, Sveçlës ia shan mbiemrin dhe i vë bast: Kurrë nuk mundesh me më kapë
ylli
Zbulohet vajza misterioze në krah të Ylli Limanit
vd
Vdes e reja nga Prishtina, vuante nga një sëmundje e rëndë