Gazeta10

Metoda vetëdrejtuese e Tesla-s dështon të identifikojë fëmijët në rrugë 

Një shofer profesionist përgjatë testimit të modelit vetëdrejtuesë të Tesla-s, në mënyrë të vazhdueshme gjatë vozitjes, e ka goditur një figurë me përmasa të fëmijëve. 

Këtë e ka pohuar edhe një grup vëzhgues, i cili ka deklaruar se softueri i plotë vetëdrejtues i Tesla-s, është kërcënim potencial për këmbësorët fëmijë, transmeton Gazeta10.

Sipas testimit të kryer nga Dawn Project, në mënyrë të përsëritur Tesla-s FSD, e ka goditur një figurë me përmasa të fëmijëve që ishte vendosur në rrugë. 

Shoferi zbuloi se softueri i lëshuar në muajin qershor, nuk arriti ta identifikonte figurën në një shpejtësi mesatare prej 25mph, duke goditur kështu atë. 

Qëllimi i Dawn Project është që  “të bëjë kompjuterët të sigurt për njerëzimin”. Teksa, Tesla vetëdrejtuese është fushata e parë e këtij projekti./Gazeta10 

NË FOKUS

Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
Shala- Kerstiqi
Përplasen Kërstiqi dhe Shala- “Kurrë mos e harro që jam serb e që e pranoj realitetin e Kosovës”
336524107_3440503419558543_7262121772771312521_n
Reagon Halil Kastrati: Djali im është mirë e shëndoshë
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
335745736_770412834416604_1430752914861605177_n
Dialogu apo Big Brother, qytetarët befasojnë në sondazhin e Emisionit të Mëngjesit (VIDEO)
336267086_595735819249913_2802709335561007739_n
Emocionuese, shqiptari nga Kosova - pilot i Forcave Ajrore Amerikane (Video)