Gazeta10

Miratohet ligji i ri që lejon dyshtetësinë në Gjermani

Bundestagu gjerman sot mori vendimin për të gjithë ata që janë të interesuar të marrin nënshtetësinë gjermane.

Për të gjitha ata që duan të mbajnë edhe dyshtetësinë, sot u miratua ligji me emrin “Modernizimi i të drejtës për nënshtetësi” i cili lejon dyshtetësinë për shtetasit e vendeve të treta.

Kështu ka bërë të ditur gazetari Bahri Cani në llogarinë e tij në Facebook.

Me ligjin e ri shkurtohet afati i marrjes së shtetësisë gjermane nga 8 deri në 5 vjet. Në rast të integrimit të mirë, shtetësia gjermane mund të merret edhe pas 3 vjetësh.

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
riu
Në lulen e rinisë/ I riu 24 vjeç u vra pas debatit për muzikën e lartë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
faton-600x360
“Me kaq e përfundoj…” – A ishte një sinjal ‘zhdukja’ e Faton Hajrizit nga TikTok-u?
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua