Gazeta10

Mot stabil gjatë gjithë javës

“Prishtina Weather” ka njoftuar se gjatë gjithë javës do të  mbaj mot stabil, raporton Gazeta10.

Indeksi i cilësisë së ajrit do të jetë në nivel të vlerave të pranueshme.

Në bazë të  njoftimit, temperaturat do të shë nojnë  rritje në  dy vlera ekstreme, ato minimalet do të  lë vizin nga 13C në  19C, ndë rsa maksimalet nga 35C në  36C.

Sot pritet të  jetë shumë ngrohët e kryesisht me diell, ndërsa pasdite edhe me mundësi për rrebeshe shiu me bubullima.

“Prishtina Weather” ka dhënë informacione edhe për erërat dhe shtypjen atmosferike.

Këtu keni njoftimin e plotë :

“Nxehtë me mot më stabil dhe kthjellime gjatë javës në vijim. Në pjesën e dytë të javës temperatura edhe prej 35C.

14.08.2022 – Mot relativisht më stabil parashihet përgjatë javës në vijim. Të nxehtit nga Afrika sërish shtrihet mbi vend, derisa do të ketë më shumë kthjellime e diell. Vetëm ditën e martë, mund të shfaqen gjasa më të larta, për ndonjë zhvillim të rrebesheve me bubullima.

Sipas parashikimeve të fundit, të nxehtit kulminon ditën e premtë, e në fundjavë temperaturat zbresin më afër vlerave mesatare.

Indeksi i cilësisë së ajrit mbetet kryesisht në vlera të pranueshme dhe të mira. Orëve të pasdites nën kushte të motit me diell dhe më të nxehtë, rritje shënon ozoni sipërfaqësor që edhe çon indeksin në vlera mesatare.

Rreziku nga rrezet ultravjollce, në ditët e ardhshme do të jetë i lartë dhe shumë i lartë përgjatë motit kryesisht me diell, prandaj edhe preferohet që t’i shmangemi më shumë ekspozimit ndaj rrezeve të diellit orëve të mesditës.

15.08 – Shumë ngrohtë e kryesisht me diell. Orëve të pasdites përreth viseve malore mundësi për ndonjë rrebeshe shiu me bubullima.

16.08 – Nxehtë, paradite kryesisht me diell. Pasdite do të ketë zhvillime të vransirave, e vende-vende mundësi për rrebeshe me bubullima.

17.08 – Nxehtë e kryesisht me diell.

18.08 – Kryesisht me diell dhe më nxehtë.

19.08 – Shumë nxehtë e kryesisht me diell. Pasdite vende-vende mundësi për ndonjë rrebesh shiu me bubullima.

Temperaturat shënojnë rritje në të dy vlerat ekstremet. Minimalet nga 13C ditën e hënë, deri në 19C, të premten. Temperaturat maksimale në fillim të javës luhaten ndërmjet 28C e 30C, ndërsa deri të premten shënojnë rritje në 35C e 36C.

Erërat frynë nga perëndimi e jugperëndimi 3-12m/s.

Shtypja atmosferike luhatet përreth vlerave normale”, thuhet në  njoftimin e tyre në  Facebook. / Gazeta10

NË FOKUS

vrasja-ne-malisheve-2-e1695197794625-673x480-1
Vrasja në Malishevë, trupi i pajetë ende në rrugë (FOTO)
Tenistja
Dëshmia tronditëse e tenistes franceze: Trajneri më përdhunonte tre herë në ditë
Screenshot 2023-09-20 113457
Vrasja në Malishevë - Viktima dhe dorasi ishin kolegë pune, la pas dy djem (Foto)
378300025_199794649674793_8964987076832914870_n
Pamje shokuese, familjari poston fotot e nipit të mitur që u rrah nga mësueset e një kopshti (Foto)
IMG_4246
E dhimbshme: Dy 18 vjeçarë shqiptarë vdesin në një aksident në Zvicër
Screenshot 2023-09-20 091948
Ekskluzive: Ky është personi që u vra në Malishevë (FOTO)
377107663_1262657837695256_5506678351404178209_n
Video virale e hajdutit kur “shtypet” nga traktori pasi tentoi ta vidhte
Familja-Shala-Elshani
Shkelja e dy këmbësorëve në Pejë : Familja Shala shtrijnë dorën e pajtimit ndaj Elshanit (VIDEO)