Gazeta10

​NASA: Astronautët do të jetojnë e punojnë në Hënë deri në vitin 2030

Një zyrtar i Agjencisë Amerikane të Kërkimeve Hapësinore (NASA) tha se deri në vitin 2030, astronautët do të jetojnë dhe punojnë në Hënë.

Kreu i programit hënor Orion tha se misioni Artemis 1 është “hapi i parë drejt eksplorimit afatgjatë të hapësirës në thellësi”, raporton Guardian.

Howard Hu, kreu i programit të anijeve kozmike hënore të agjencisë amerikane të hapësirës Orion, tha se njerëzit mund të jenë aktivë në Hënë përpara vitit 2030, me habitate për të jetuar dhe rovera për të mbështetur punën dhe lëvizjen e tyre rreth sipërfaqes së satelitit të vetëm të Tokës.

“Sigurisht, në këtë dekadë do të kemi njerëz që do të qëndrojnë në Hënë për një kohë të gjatë dhe do të kenë objekte të banueshme atje dhe rovera në tokë. Do të kemi njerëz në sipërfaqen e Hënës. Ai do të jetojë atje dhe do të bëjë shkencë”, tha Hu për BBC.

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
riu
Në lulen e rinisë/ I riu 24 vjeç u vra pas debatit për muzikën e lartë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
faton-600x360
“Me kaq e përfundoj…” – A ishte një sinjal ‘zhdukja’ e Faton Hajrizit nga TikTok-u?