Gazeta10

Niset anija e parë me grurë nga Ukraina për në Afrikë

Brave Commander, anija e parë e grurit për në Afrikë është nisur nga porti ukrainas i Pyvdevni, sipas të dhënave nga Refinitiv Eikon, raporton BBC, transmeton Gazeta10.

Eksportet e drithërave të Ukrainës u pezulluan pasi Rusia pushtoi vendin dhe mbylli portet e Detit të Zi, duke rritur çmimet globale të ushqimeve dhe duke ngritur shqetësime për mungesat e mundshme në Afrikë dhe Lindjen e Mesme.

OKB-ja dhe Turqia ndërmjetësuan një marrëveshje në fund të korrikut që i ka lejuar Ukrainës të rifillojë eksportin e grurit përmes porteve të saj të Detit të Zi, pavarësisht luftës me Rusinë.

Anija, e cila mban 23 mijë tonë drithë, është nisur për në portin e Xhibutit, ndërsa furnizimet janë të destinuara për në Etiopi, njoftoi Ministria e Infrastrukturës së Ukrainës.

“Ministria dhe OKB-ja po punojnë për të gjetur mënyra për të rritur rezervat ushqimore për sektorët e ndjeshëm shoqërorë të popullit afrikan”, tha ai në një deklaratë.

Deri më tani 17 anije janë nisur nga portet e Ukrainës me më shumë se 475,000 ton produkte bujqësore. /Gazeta10

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
Faton12
A e dini që e dashura e Faton Hajrizit, është vajza e komandantit të njohur të UÇK-së?
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
Hh
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur