Gazeta10

“Nuk ka sovranitet pa qytetarë” – Ahmeti i shqetësuar me figurën që po ndërton Kosova karshi tyre

Në emisionin “Politiko” me Kushtrim Sadiku, gazetari dhe drejtori i Kanal10, Arben Ahmeti tha se deklarata e sekretarit të Shtetit Amerikan Blinken është shuplaka më e madhe që ndonjë shtet i rajonit merr viteve të fundit nga SHBA-në dhe kjo është humbje e madhe për diplomacinë dhe do të këtë pasoja.

“Nëse dikush mendon që SHBA-në do të lënë Kosovën për shkak të avanturave politike të Kurtit, Osmanit, Konjufcës apo kujdo tjetër harrojeni sepse është projekt shumë më i rëndësishëm sesa karrierat politike të njerzve që për të marrë like në facebook bëjnë veprime të tilla. Nuk na lënë Amerika për aventurista politik”, tha Ahmeti.

Sipas tij do t’i shohim pasojat te vizat dhe proceset tjera.

“Ajo për çka jam i shqetësuar është figura të cilën po e ndërton shteti jem para qytetarëve. Nuk ka sovranitet pa qytetarë, pa miratimin e atyre qytetarëve”, tha Ahmeti.

Sipas Ahmetit në veri ka përfaqësues të Rusisë, janë përafërsisht 300 luftëtarë që kanë marrë pjesë në luftë në Ukrainë por atje ka edhe qytetarë të Republikës së Kosovës, dhe këta qytetarë sipas tij sot po ndihen të pushtuar e të dhunuar, prandaj shteti jonë duhet të këtë përgjigje për ta. /Gazeta10/

NË FOKUS

gresa
Gresa Behluli flet për gjendjen shëndetësore të babait të saj që u godit nga një veturë
shkurtja hajrushi
Burri i Shkurte Fejzës goditet nga një veturë
ermal
“Po lajmëroj largimin tim…”, Ermal Fejzullahu habit me postimn e fundit
policia-naten-1-600x347-1
Rast tragjik në autostradën ‘Arbën Xhaferi’: Kjo është e reja që u gjet pa shenja jete
hajrush shkurte
Spitali i Prizrenit deklarohet rreth gjendjes shëndetësore të burrit të Shkurte Fejzes
ajazi
Dy muaj pasi humbi fëmijën, ndërron jetë drejtoresha e Dhomës Ekonomike të gruas
gresa
Gresa Behluli del me një njoftim të rëndësishëm pasi babai i saj u godit nga një veturë
reagimi-Behluli
Burri i Shkurte Fejzës i reagon ashpër Shefqet Krasniqit, e quan atë psikopat