Gazeta10

OBSH: Spitali Al Shifa është një “zonë vdekjeje”

Një ekip ekspertësh të OKB-së dhe OBSH-së kryen një “operacion me rrezik të lartë” dje për të hyrë brenda spitalit al Shifa, pavarësisht luftimeve të ashpra që raportohet se po vazhdojnë aty pranë dhe një eksod masiv të pacientëve, mjekëve dhe njerëzve të tjerë të zhvendosur që strehohen atje.

Një i evakuuar përshkroi një skenë paniku dhe kaotike teksa forcat izraelite kontrolluan dhe skanuan disa burra ndërsa largoheshin, duke marrë disa individë.

Në një deklaratë të lëshuar të shtunën në mbrëmje, OBSH tha se ekipi i saj mbërriti pasi Forcat Mbrojtëse të Izraelit kishin lëshuar urdhra evakuimi për 2,500 personat e mbetur të zhvendosur brenda vendit që kishin kërkuar strehim në mjediset e spitalit.

IDF mohon me forcë lëshimin e ndonjë urdhri të tillë.

Çfarë gjetën

Zëdhënësi i OBSH-së tha: “Për shkak të kufizimeve kohore të lidhura me situatën e sigurisë, ekipi ishte në gjendje të kalonte vetëm një orë brenda spitalit, të cilin ata e përshkruan si një “zonë vdekjeje” dhe situatën si “të dëshpëruar”.

“Shenjat e granatimeve dhe të shtëna me armë ishin të dukshme. Ekipi pa një varr masiv në hyrje të spitalit dhe u tha se më shumë se 80 njerëz ishin varrosur atje.”

Ata thanë se objekti në fakt kishte pushuar së funksionuari si spital.

“Korridoret dhe mjediset e spitalit ishin mbushur me mbetje mjekësore dhe të ngurta, duke rritur rrezikun e infektimit. Pacientët dhe personeli shëndetësor me të cilët biseduan ishin të tmerruar për sigurinë dhe shëndetin e tyre dhe u lutën për evakuim.”

Pacientët e mbetur përfshinin 32 foshnja për të cilat OBSH tha se ishin në “gjendje jashtëzakonisht kritike” dhe dy persona në kujdes intensiv pa ventilim.

NË FOKUS

safete
E keni menduar me të re, ja sa vjet po i bën sot Safete Mustafa!
gani
Sabit Geci amanet familjes: Këta dy hoxhallarë dua të më varrosin kur të vdes
lir
Avokati kosovar ngre dyshimet e para rreth vrasjes së Liridona Murselit: Po ngjanë më shumë e planifikuar, e jo grabitje
Screenshot 2023-11-28 at 10.47
VIDEO: Dhunë shtazarake ndaj një burri nga tre persona në Prizren (Pamje +18)
saraa
Pas ndarjes nga Ledri, Sara “lazdrohet” duke u shfaqur në Instagram komplet e zhveshur
f12ab16a-8644-4120-a6d5-8e029a3a40e1
Skandal në Big Brother:Buci ia prek të pasmet Santianës
alba-vukaj-69555
Del fotoja, kështu dukej Alba e BBVK2 para ndërhyrjeve estetike (FOTO)
vesa
Pas largimit nga 'BBVK', nuk do të besoni ku ka përfunduar Vesa