Gazeta10

Për tri ditë, shtatë të vdekur nga aksidentet në trafik

Të shtunën, është raportuar edhe për dy persona që kanë humbur jetën nga aksidentet në trafik, në mesin e tyre edhe një i moshës rreth njëvjeçare. Numri i madh i aksidenteve me fatalitet ka ngritur alarmin për marrjen e masave të nevojshme nga institucionet e vendit. Për parandalimin e tyre, tashmë kanë nisur edhe fushata për vetëdijesimin e vozitësve dhe kujdesin që duhet treguar.

Vetëm brenda tri ditësh, shtatë persona kanë humbur jetën në Kosovë, si pasojë e aksidenteve në trafik.

Katër kishin vdekur mbrëmjes e së mërkurës, një të enjten, kurse dy të tjerë të premten, raporton

Ndërkaq, të shtunën, ka vdekur edhe një fëmijë i moshës rreth njëvjeçare, pas lëndimeve që kishte marr në një aksident trafiku, që një ditë më parë kishte ndodhur në Kamenicë, e ku kishte humbur jetën edhe një 30 vjeçar.

Numri i madh i aksidenteve me fatalitet ka ngritur alarm dhe shqetësim tek të gjithë.

Fotografi Marjan Komani së fundmi ka nisur një fushatë vetëdijesuese duke bërë thirrje për kujdes gjatë vozitjes.

Situata me numrin e madh të aksidenteve po shihet si shqetësuese edhe nga inxhinierët e komunikacionit.

Liridon Shahini ka thënë se është moment i fundit kur Ministria e Infrastrukturës dhe Policia e Kosovës për marrjen e masave të nevojshme për të parandaluar aksidentet.

Kurse, sipas statistikave të Policisë së Kosovës, vetëm gjatë muajit janar pesë persona kishin humbur jetën nga aksidentet në trafik, kurse shtatë viktimat e ditëve të fundit, e ka çuar në 12 numrin e të vdekurve nga aksidentet./Gazeta10

NË FOKUS

gresa
Gresa Behluli flet për gjendjen shëndetësore të babait të saj që u godit nga një veturë
shkurtja hajrushi
Burri i Shkurte Fejzës goditet nga një veturë
ermal
“Po lajmëroj largimin tim…”, Ermal Fejzullahu habit me postimn e fundit
policia-naten-1-600x347-1
Rast tragjik në autostradën ‘Arbën Xhaferi’: Kjo është e reja që u gjet pa shenja jete
hajrush shkurte
Spitali i Prizrenit deklarohet rreth gjendjes shëndetësore të burrit të Shkurte Fejzes
ajazi
Dy muaj pasi humbi fëmijën, ndërron jetë drejtoresha e Dhomës Ekonomike të gruas
reagimi-Behluli
Burri i Shkurte Fejzës i reagon ashpër Shefqet Krasniqit, e quan atë psikopat
visarii
I dyshuar për vrasjen qe tronditi Norvegjinë - Kush është Visar Avdyli qe u arrestua nga policia e Kosovës?