Gazeta10

Prishtina Mall, mrekullia arkitektonike nga Kosova

Qendra tregtare më e madhe në Evropën Juglindore me një arkitekturë unike pritet t’i hapë dyert për konsumatorët në Kosovë, më 6 mars të këtij viti.

Me nje hapësirë gjigande, në “Prishtina Mall” do të zënë vend brende të njohura botërore të cilat do t’i plotësojnë nevojat e të gjithë konsumatorëve.

Drejtori i bordit i “Prishtina Mall”, Fatmir Zymberi ka treguar për Politiko se konsumatorët do të mund të shërbehen në kafeteri, kënde argëtimi, si dhe pjesë e saj do të jetë edhe kinemaja më e madhe në Ballkanin Perëndimorë me 15 salla dhe 2500 ulëse.

‘Argëtimit i është dhënë prioritet. Qendra i ka 240 mijë metra katror, vetëm 150 mijë janë të lëshuara me qera. Pjesa tjetër, është hapësirë e përbashkët, shetitore, kafeteri të vogla, është kino më e madhe në Evropën Juglinodre, me 15 salla e 2500 ulëse, është këndi i argëtimit, tri koncepte brenda një, që është vozitje me vetura elektrike. Ideja ka filluar diku në vitin 2010, atëhere kemi filluar ta gjejmë një pozicion në Kosovë, ku e lidhë vendin me cdo kufi i Kosovës është larg 40 minuta. Kemi filluar të blejmë tokat. Ne jemi rritur rrugës me numrin e aksionarëve. Kemi fillu me bë studimin e fisibilitetit. Kjo ka mundësuar që shumë brende me ardh në Kosovë për herë të parë”, tha Zymberi.

Afaristi Zymberi shtoi se me hapjen e Prishtina Mall, qytetarët e Kosovës do të mund t’i kryejnë blerjet e tyre /Gazeta10

NË FOKUS

bruno
Bruno plas 'bombën': Të gjithë banorët në Big Brother Vip Kosova, janë paguar
plagosje
Këta janë dy personat e plagosur sonte në Prishtinë
foto
Dalin pamjet e vjedhjes së makinës së kosovarit në Tale të Lezhës në vitin 2020 (VIDEO)
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
Screen Shot 2023-03-29 at 6.12
EKSKLUZIVE: Skena politike në ethe, vendimi i Kushtetueses mund ta rrëzojë presidenten
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic