Gazeta10

​Prodhuesi gjerman i armëve: Tanke Leopard në Ukrainë, vetëm në 2024

Prodhuesi gjerman i armëve Rheinmetall mund të dorëzojë tanke luftarake të riparuar Leopard 2 në Ukrainë në vitin 2024, tha sot drejtori ekzekutiv i asaj kompanie, siç raporton gazeta Bild.

Gjermania njoftoi në fillim të këtij muaji se do të furnizonte Ukrainën me automjete luftarake të këmbësorisë Marder për të ndihmuar në zmbrapsjen e forcave ruse.

Por Kievi kërkoi gjithashtu automjete më të rënda si Leopard, i cili do të përfaqësonte një rritje të konsiderueshme të mbështetjes perëndimore për Ukrainën. Riparimi i tankeve që ka në magazinë kushton disa qindra milionë euro dhe kompania nuk mund të fillonte riparimet përpara se të konfirmohej porosia, tha Papperger për Bild.Automjetet duhet të çmontohen dhe rimontohen plotësisht”, shtoi ai.

Gjermania është bërë një nga furnizuesit kryesorë të armëve të Ukrainës në përgjigje të pushtimit rus, duke kapërcyer një tabu të rrënjosur në historinë e saj të përgjakshme të shekullit të 20-të të dërgimit të armëve në zonat e konfliktit.

Megjithatë, kritikët thërrasin kancelarin gjerman Olaf Scholz dhe SPD-në e tij në pushtet se janë shumë të ngadaltë dhe presin që aleatët të veprojnë të parët në vend që të marrin përgjegjësinë e Gjermanisë si fuqia perëndimore më e afërt me Ukrainën.

Ministri i Ekonomisë Robert Habeck tha në fillim të janarit se dërgimi i tankeve më të rënda Leopard nuk mund të “përjashtohet”.

NË FOKUS

gruaja
Vrasja e gruas në Pejë nga burri i saj, detajet e fundit nga rasti tragjik
valonn
Ky është i dyshuari për vrasjen e gruas në Ferizaj
vrasja-576x360-1
Vrasja në Pejë, reagojnë nga komuna: Gjyljeta punonte qe 20 vjet si asistente e stomatologut
1-55-600x360-1
Një grua sulmon dhe rrah keq një grua tjetër në Prishtinë, arrestohet brenda pak minutave
akil
“Akil Gjakova është në arrati”, avokatja e gruas së tij jep detaje për divorcin e dhunshëm
850x600_ilustrim-shiriti-i-ndalimit-policia-e-kosoves-foto-Ridvan-Slivova-3-780x439-11619711563
Zbulohet identiteti i gruas që dyshohet se u vra nga bashkëshorti në Ferizaj
IMG_5024
Aksidenti tragjik në Leposaviq, këta janë personat që mbetën të vdekur
436305588_836502955177305_7501723294438286291_n
"Pse ta mori jeten Edi qe aq shume e mbrojte dhe e dashte"-Vrasja e gruas në Pejë, reagon njëri nga familjarët